Bugün Ataşehir'de 303.273 bin seçmen kurulacak 885 sandıkta oy kullanacak. Ataşehir'in 17 Mahallesi'nde özellikle resmi devlet okullarının birçoğunda vatandaşların gidip oy kullanabileceği sandıklar kurulu olurken, emniyet yetkilileri de seçim esnasında olabilecek kavga, tartışma v.b. durumlara karşı okullardaki yerlerini aldılar.

Vatandaşlar Ataşehir'de 10 adaydan birisini seçecekler
8 Partili 2 Bağımsız Belediye Başkan adayının yarıştığı seçimlerde oylarını gizli olarak kullanacaklar.

17 Mahalle'de 78 Muhtar Adayı Var
Ataşehir'de bugün; Aşık Veysel Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Esatpaşa Mahallesi, Ferhatpaşa Mahallesi, Fetih Mahallesi, İçerenköy Mahallesi,
İnönü Mahallesi, Kayışdağı Mahallesi, Küçükbakkalköy Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mimar Sinan Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Örnek Mahallesi, Yeni Çamlıca Mahallesi, Yeni Sahra Mahallesi veYenişehir Mahallesi'nde toplam 303.273 bin seçmen 885 sandıkta oy kullanacak. 17 Mahalle'de 3-7 arasında muhtar adayı var. Ve son olarak edindiğimiz rakama göre Ataşehir'de muhtarlık için 78 aday seçmenin karşısına çıkacak.

Kampanyanın dikkat çeken isimleri oylarını mahallelerinde kullandı
AK Parti'nin adayı İsmail Erdem İnönü Mahallesi'nde, Saadet Partisi'nin Adayı Adem Boz Yenisahra Mahallesi'nde, CHP'nin adayı Battal İlgezdi ise Küçükbakkalköy Mahallesi'nde oylarını aileleriyle birlikte kullanırken, diğer adaylarla ilgili gelişmeleri ilerleyen saatlerde paylaşacağız.

Ataşehir'de oy verme işlemi saat:17.00'de sona eriyor
Saat 07.00 - 16.00 arası : Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis İllerinde 07.00 ile 16.00 arasında oy kullanılacaktır. İstanbul'un ilçeleri ve Ataşehir'de 08.00 ile 17.00 arasında oy kullanımları devam ediyor.

Ataşehir'de seçmen oturuyorsanız, seçmen kağıdını kaybetti iseniz
a) Sadece Kayıtlı Olduğunuz Sandıklarda Oy Kullanabilirsiniz
b) Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; https://secmen.ysk.gov.tr adresinden, e-devlet kapısından veya “Seçmen Sorgulama” mobil uygulamasından kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

Oyunuzu kullanırken mutlaka yanınızda bulundurun
Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini yanınızda bulundurmayı unutmayınız.
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz.

Oy Pusulanızı Çekmeniz Yasak
Önemli : Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Engelli Seçmenler oylarını nasıl kullanacak?
Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez.

Oy verme işlemi sırasıyla nasıl yapılacak?