Ataşehir Belediyesi Mart ayı boyunca; tiyatrodan sinemaya, konserden çocuk atölyelerine, sergiden film gösterimlerine kadar geniş bir seçkide tam 38 farklı etkinliği Ataşehirli sanatseverlerle buluşturacak.

Mart ayı kültür - sanat programı kapsamında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir konser hazırlandı. 7 Mart’ta Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahne alacak Ataşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültürevi Çok Sesli Kadın Korosu Topluluğu, Şef Gönül Polat Kahraman eşliğinde seçme türküler seslendirecek. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında bir de sergi etkinliğine yer veren Ataşehir Belediyesi, bu güne özel hazırlanan “Renklerin Sesi” adlı sergiyi İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi’nde Ataşehirlilerle buluşturacak.

Ataşehirli müzikseverleri dünya müziğiyle buluşturan “Müzik Atlası” başlıklı yeni konserler serisi Mart ayında da devam ediyor. Müzik Atlası programının bu ayki konuğu Cem Erdost İleri olacak.

Ataşehir’de Film ve Tiyatro Zamanı

Yetişkin tiyatroları 6 Mart’ta Ataşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen “Devri Havva Komedisi” isimli oyunla başlayacak. Ardından 11 Mart’ta Apartman Sahne tarafından “Eşyalı Kiralık” isimli oyun sahnelenecek.

Kültür - Sanat etkinliklerinin “Film Buluşmaları” bölümünde ise 14 Mart Perşembe günü “Turna Misali” sinemaseverlerle buluşacak. 22 Mart Cuma günü ise, “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filminin gösterimi MSKM’de yapılacak.

Yetişkinler için eğlenceli etkinlikler

Yetişkinlere yönelik etkinlikler; Çağdaş Sanat Buluşmaları, Edebiyat Akşamları ve Tarih Okulu programları ile devam edecek. 14 Mart’ta düzenlenecek Çağdaş Sanat Konuşmaları kapsamında Mine Sanat Galerisi kurucusu Mine Gülener ve galerinin koordinatörü Ayşe Koçak ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Edebiyat Akşamları programında ise; geçtiğimiz yüzyılın önemli yazar ve gazetecilerinden Suat Derviş üzerine, MSGSÜ Yeni Türk Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seval Şahin ve Sanat Yazarı - Akademisyen Abdullah Ezik’in katılacağı söyleşi 22 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Tarih Okulu programının bu ayki konusu, “Deniz Harekâtı Perspektifinden Çanakkale Cephesi” olacak. 17 Mart’ta Tarihçi Olgay Söyler’in moderatörlüğünde akademisyen Doç. Dr. Evren Mercan ile bir konuşma gerçekleştirecek.

60. Kütüphane Haftası’na Özel Programlar

Ataşehir Belediyesi bu yıl 60’ıncısı gerçekleşecek olan Kütüphane Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 23 Mart Cumartesi günü başlayacak programda bazen altını çizdiğiniz, bazen uçları kırılmasın diye özen gösterdiğiniz, bazen de kokusunu içinize çektiğiniz kitapların yazarları Ataşehir Belediyesi’nin kütüphanelerinde okurlarıyla buluşacak.

60. Kütüphane Haftası’nın ilk etkinliği kapsamında 23 Mart Cumartesi günü,  çocuk kitaplarıyla dünya çapında tanınan karikatürist, yazar ve yönetmen Behiç Ak, Süleyman Karadağ Çocuk Halk Kütüphanesi’nde okurlarıyla buluşacak.

Yine aynı gün yazın hayatındaki 60. yılını kutlayan Necati Tosuner, Kütüphane Haftası Etkinliği kapsamında gazeteci-yazar Kadir İncesu moderatörlüğünde, MSKM Rıfat Ilgaz Kitaplığı’nda okurları ile bir araya gelecek. Yapıtlarıyla; TDK Roman Ödülü, Haldun Taner Öykü Ödülü, Sait Faik Öykü Ödülü, Atilla İlhan Roman Ödülü ve Yunus Nadi Öykü Ödülü gibi edebiyat dünyasının en önemli ödüllerine değer görülmüş Necati Tosuner’le edebiyatı, dili ve hayatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.

24 Mart Pazar günü, çocuk ve gençlik edebiyatı alanında üç kuşak yetiştiren yazar Gülten Dayıoğlu, gazeteci-yazar Ömür Kurt moderatörlüğünde, İnal Aydınoğlu Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluşacak.

Karikatürist, illüstratör, yapımcı, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000’in kurucusu olan Varol Yaşaroğlu, 25 Mart Pazartesi günü MSKM’de, 2017 yılından bugüne en çok okunan çocuk kitapları arasında yer alan Kral Şakir kitabı üzerine çocuklarla bir söyleşi gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Bşk. Prof. Dr. Ümit Konya 60. Kütüphane Haftası Etkinliği kapsamında 26 Mart Pazartesi günü, Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’nde okurlarla buluşacak.

Son olarak 28 Mart Perşembe günü, çocuk edebiyatının sevilen yazarlarından Aslı Der, Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’nde okurlarıyla kitapları üzerine söyleşi gerçekleştirecek.

Çocuklar için 5 Tiyatro Oyunu, 2 Sinema ve 15 Atölye

Çocuk tiyatroları kapsamında; 3 Mart tarihinde Bosch Çevre Tiyatrosu & Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından “Dünya Bizim Evimiz” isimli oyun, 10 Mart’ta Ada Tiyatro tarafından “Şaşkın Korsan” isimli oyun Cemal Süreya Etkinlik Merkezi’nde sahnelenecek. 17 Mart Pazar günü Sahne Bazende tarafından “AT” isimli oyun CSEM’de, Köstekli 34 Tiyatro tarafından “MINICRAFT” adlı oyun MSKM’de çocuklarla bulaşacak. 24 Mart Pazar günü ise “Einstein Dâhilerin Dâhisi Çılgın Fikirlerin Babası” adlı oyun CSEM’de sahnelenecek.

Çocuklara yönelik atölye programı kapsamında; Düştepe Oyun Müzesi, Evrensel Değerler Çocuk Müzesi, Süleyman Karadağ Halk Kütüphanesi ile Ahmet Telli Çocuk ve Halk Kütüphanesi’nde birbirinden renkli tam 15 atölye yapılacak.

Çocuk sineması programında da 9 Mart Cumartesi günü “Muhteşem Kedi Maurice” isimli film, 23 Mart Cumartesi ise “Ayı Kardeşler: Dünyaya Dönüş” isimli film MSKM’de gösterilecek.

Mart ayı etkinlik kitapçığı için buraya tıklayınız!