RECEP ALİ AKSOYLU

RECEP ALİ AKSOYLU

Mail: medya@acoor.net

FENERBAHÇE'DE COMOLLİ SİHİRBAZMIŞ! YERSEN!

Bir Comolli sihri! İMİŞ!!!!!!

“Sportif direktör olarak 1 yıldır kulüpte görev alan Fransız idareci, Makedon oyuncu başta olmak üzere futbolcu satışlarından kulübün kasasına ciddi bir gelir soktu”

Haberin başlığı böyle olunca üşenmedim okudum. Comolli gibi bir incir ağacı ne yapmış da gazeteci cilalıyordu kendisini.

Milliyet’ten Umut Eren isimli kişinin (gazeteci demeye dilim varmıyor) haberine göre; Sihirbaz Comolli 1 yılda Fenerbahçe’ye (Josef de Souza’yı 12 m E, Fernandao’yu 2.7 m E, Giuliano’yu 10 m E ve Eljif Elmas’ı 19 m Euro’ya satarak, Salih Uçan’ı Empoli’ye 1 milyona kiralayarak) oyuncu satışından yaklaşık 45 milyon Euro kazandırmış. Aynı süre zarfında ise sadece 8 milyon Euro lük bir harcama Fenerbahçe’ye yaptırmış.

Be mübarek abartı desek böyle abartı olmaz, yalan da biraz usturuplu olur. Fenerbahçe taraftarını, okuru, spor severi ne zannediyorlar.

Fenerbahçe tarihinde aksi iddia edilerek göreve gelinmesine rağmen (ben de bu değişimden yanaydım) paraların en çok çar çur edildiği, sportif açıdan başımızı dik tutamadığımız (futbolu konuşuyoruz) bir sezonda böyle bir mali tabloyu bu kişiye hangi akıl yazdırmışsa ona da bravo!

Erzurum’un 600 bine pahalı bulduğuna 4 katı para verildiğini medyada okuduk, rakamlar sürekli telaffuz edildi, yanı az buçuk tabloyu bilsek de üşenmedim, saygın ve referans kabul edilen transfermarkt sitesinden Fenerbahçe’nin geçen yıl ki transfer hareket ve bedellerine baktım.

Sportif direktör Damien Comolli'nin göreve gelmesiyle transfere hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe, kadrosunu 11 futbolcuyla güçlendirirken kadroda bulunan 7 oyuncuyla ise yola devam etmemiş. Andre Ayew, İslam Slimani ve Yassine Benzia ile devre arasında Moses’ı kiraladı, aşağıdaki isimleri de belirtilen rakamlarla takıma kazandırdı.

Jailson (Gremio) 4,0 mil. €, Miha Zajc (Empoli) 3,5 mil. €, Tolgay Arslan (Beşiktaş) 3,2 mil. €, Harun Tekin (Bursaspor) 2,75 mil. €, Michael Frey (FC Zürich) 2,64 mil. €, Berke Özer (Altınordu) 2,5 mil. €, Islam Slimani (Leicester City) 1,50 mil. € kiralama +4,2 mil € maaş, Baris Alici (Altınordu) 1,5 mil. €, Ferdi Kadioglu (NEC Nijmegen) 1,4 mil. €, Sadik (Y.Malatyaspor) 750 Bin €

Sadece transfermarkt sitesinde yayınlanan yukarıda ki rakamların toplamı 28 milyon Euro.

Demek ki gazeteci (bu kişi stajyer bile olsa editörü yok mu) 8 milyon harcadı derken önündeki 20’nin 2’sini düşürmüş!

Aralarında tribünden sahaya inemeyenlerinde olduğu bu isimlere ayrıca maaş ödemesi de yapıldığını (bazılarına hatırı sayılır ölçüde, örneğin Moses için kulübüne ödeme yapılmadı ama kendisine 1,5 yılda 8 m Euro ödeniyor) da anımsatmaya gerek yok her halde. Çok bilmiş gazetecinin bilip bilmemesinin bu aşamada önemi yok zaten.

Ayrıca adama sormazlar mi, kurduğun takımla Fenerbahçe’ye en kötü sezonu yaşatırken sportif açıdan alınan başarısız sonuçlarla takımı ortalama 50 milyonluk gelirden kim etti?

Ligde galibiyete 2,6, beraberliğe 1,3 milyon veriliyor. Sıralamaya göre ayrıca hak edişler var ve Avrupa kupalarına gidilemediğinden alınamyacak katılım ve puan paraları var.

Tüm bu berbat tablonun sahibi Comolli ne yazık ki hala Fenerbahçe’de etkili. (Kendi para alıyor mu bilmiyorum!)

Ayrıca kulüp tarihinin en yüksek bedelli satışı olan Elif Elmas konusunda da aferin öncelikle Aziz Yıldırım’a yazılacaktır. Aziz Bey’in ifadesi ile Elif, Aykut hoca ve Hasan Çetinkaya’nın büyük bir çalışması sonucu sadece yetiştirme parası 180 bin Euro’ya alınmış. Comolli’nin teknik direktörleri Cocu ve Ersun Yanal tarafından da oyuncu fazla itibar görmemiş, piyasasını ülke milli takımında sergilediği futbolla yapmıştır.

Recep Ali Aksoylu / 24.7.2019 Kadıköy