970 REKLAM
BURAK UYANIK

BURAK UYANIK

Mail: brkuyanik@gmail.com

BIRAK ELİNDEN ŞU TELEFONU!

Kalem ve kağıttan uzak bir gelecek yetişiyor.Bu durum çok masum değil inanın.

Dokunmatik bir dünyanın çocuğunuza getireceği olumsuzluklar onların gelişimlerine etki edecektir.

Örneğin, beş yaşındaki bir çocuk üzerinden konuşalım. Tablet üzerinde boyama yapması ile gerçek boyalar ile boyama yapması arasında inanılmaz farklar var.Kimi zaman ebeveynlerin çocukları sussun diye ellerine verdikleri tabletlerin çocuklarının ince motor becerilerine, el ve göz koordinasyon gelişimlerine, göz sağlıklarına ve yaratıcılıklarına  zarar vermek gibi gibi bir çok olumsuz etkileri söz konusu. 
Unutmamak gerek.

Çocuk ile nasıl iletişim kurarsanız bunu bir alışkanlık haline getirir ve bu iletişimi devam ettirir.Çocuğa iyi davranışlarda bulunduğu için ödül vermek kötü davranışlarında sadece ödül alamayacak olacağı fikrini aşılar ve olumsuz davranışının gerçek sonuçlarından kopmasına sebep olur.

Çocuğunuza teknolojiyi ne yönde kullanması gerektiğini öğretmek sizin elinizde. Hayal dünyalarına katkı sağlacak, onları motive edecek, bilgilerini güçlendirecek şekilde kullanmalarını sağlamak gerçekten çok önemli.

Okul müfredatında bulunan medya okur yazarlığı dersinin seçmeli ders olarak kalması ve çoğu okulda açılmaması maalesef olumsuz bir iş.Geleceğin tek büyük gücünü bilinçli kullanmak çok önemli.Size son bir tavsiye.Yaratıcı drama ve tiyatro atölyesi derslerimde sıkça karşılaştığım öğrencinin elinden telefonu bırakmama problemini mutlaka siz de evinizde bir anne ya da baba olarak yaşıyorsunuzdur.Size önerim “ Bırak elinden şu telefonu !” cümlesi kesinlikle değil.Bu kadar uzun süre telefonla ilgilenmesinin üzerinde yaratacağı etkileri kesin fakat sakin ve güven veren bir ifade ile anlatmalısınız.Unutmayın en önemli ilaç kesinlikle iletişimdir.