Ekrem İmamoğlu, Ortak Masa İlçe Ziyaretleri kapsamında Ataşehir Belediyesi'ni ziyaret etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ekrem İmamoğlu, Ortak Masa İlçe Ziyaretleri kapsamında Ataşehir Belediyesi'ni ziyaret etti
İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve kurmayları ortak masa kapsamında ilçe ziyaretlerini sürdürmeye devam ediyor.

Ortak Masa ziyaretleri kapsamında ilçe ziyaretleri kapsamında Ataşehir Belediyesine gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin yanısıra belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, belediye meclis üyeleri ile CHP ve İYİ Parti ilçe yöneticilerinin yanısıra  STK temsilcileri ile mahalle muhtarları karşıladı.

Saat 09.40 itibariyle kendisini karşılayan Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile birlikte makam odasına geçen İmamoğlu, burada yaklaşık 10 dk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ataşehir'in sorunları ile ilgili soru üzerine maksimum işbirliğiyle çözeceğiz.İBB'nin Ataşehir'deki projelerini de belirlenen programlar ve değerlendirmeler sonucunda hayata geçireceklerini belirtti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “39 ilçeyi paydaş kabul ederek süreci yürütmek çabası içerisindeyiz” diyen İmamoğlu, İBB’nin Boğaz’daki imar yetkisinin alınma çabalarının İstanbul’un geneline yayılma tehlikesinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya, “25 yıllık alışkanlıklarını kaybettiler. ‘Bunu nasıl yerine koyarız’ çabası, bazen akıl tutulmasına vesile olur. Biz, yine de işimize odaklandık. Hukuka inanıyoruz. Gerektiği yerde, gerekli başvuruları yaparız. Yanlış yapmaya çalışanları da engelleriz. Kimsenin endişesi olmasın” yanıtını verdi. İmamoğlu’nun, “Engellenebileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna verdiği yanıt ise “Engellenir, engellenir. Her şey çok değişti artık. Hiç endişe duymayın” oldu.

İlgezdi’nin makam odasında kameraların karşısına geçen İmamoğlu, “Bugün Ataşehir’deyiz. Ataşehir Belediye Başkan’ımızla berber Ataşehir’in sorunlarını konuşacağız. Bütün ilçelerimizi geziyoruz. Bu gezilerimizi yaparken, ilçelerimizin bütün belediye başkanlarının İBB ile olan koordinasyonunu, iş birliğini konuşuyoruz. Aynı zamanda yeni geliştirebileceğimiz alanları paylaşıyoruz. Bu bölgede deneyimi yüksek bir belediye başkanımızla hem Ataşehir’i hem yakın çevresini konuşacağız. Bu sabah bizi hem muhtarlar hem de sivil toplum kuruluşlarıyla karşılamış olması da bize ayrı bir keyif olmuştur. Umuyorum verimli bir Ataşehir günü yaşayacağız. Hızlıca eksik kalan ne var ya da yapmamız gereken ne var konusunda güzel, verimli bir toplantı gerçekleştireceğiz. Günün sonunda İstanbul’un tümünde, parti ayrımı yapmaksızın, tüm belediye başkanlarıyla bir araya gelen, iş birliği yapan, iş üreten bir İBB Başkanlığı’nı tesis etmeye çalışıyoruz. Bu, İstanbul’un özlem duyduğu bir tavırdı. Zira ben de bir ilçe belediye başkanı olarak bu süreçleri yaşamış birisiyim. Ama bunlar geride kaldı. Artık üst seviyede demokrasinin, paylaşımın hissedildiği bir İstanbul’u, 39 ilçeyi paydaş kabul ederek süreci yürütmek çabası içerisindeyiz. Ataşehir Belediye Başkan’ımıza da Battal İlgezdi Başkan’ımıza da hem görevinde hem de bizimle olan iş birliğinde başarılar dileriz” dedi.

İLGEZDİ: “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN”
İmamoğlu’nun ziyaretimden duyduğu memnuniyeti dile getiren İlgezdi de “Kendisi 5 yıl Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’mızı yaptı. Biz, İstanbul’da sorunlarımızı çözemedik. Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum. Çünkü ilk defa bir İBB Başkanı bizi ziyaret ediyor. Sadece bizi değil, AK Partili belediyeleri de ziyaret ediyor. Bu, Türkiye’ye örnek olsun bana göre. Sonuçta biz yerel yöneticiyiz. Seçildikten sonra kentin belediye başkanıyız. Doğrusu da budur. O anlamda duyarlılığından dolayı ben, sayın Başkan’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, basın mensuplarının sorularını da İlgezdi’nin odasında yanıtladı. İmamoğlu’na sorulan sorular ve İBB Başkanı’nın verdiği yanıtlar şunlar oldu:

İMAMOĞLU: “UMUT EDERİM YANLIŞTAN DÖNERLER”
Boğaz’ın imar haklarının İBB’den alınmak istenmesi konusunda gelişme var mı?

-           Şu anda bazı duyumlar, bazı taslaklar, bakanların ifadeleri üzerinden duyduğumuz, tümüyle anti-demokratik, tümüyle yerel demokrasinin güçlenmesine mani olan bir metin ortada var. Tabii ki bu taslak tümüyle yanlıştır. İBB, o bahsedilen alandaki hakimiyetini, Boğaz’ı korumak, Boğaz’da özellikle yapı konusunda var olabilecek bütün aksilikleri ortadan kaldıracak birikime, kabiliyete sahiptir. Zira biz, 16 milyon insanın güvenerek oy verdiği ve ‘Buraları koru’ dediği kişiyiz. Bu bakımdan biz bu mesajı aldık ve gereğini yapıyoruz. Ama bunun tersine hareket edenler, bunun tersine tavır alanlar, 31 Mart’la 23 Haziran arasında halktan cevabını en üst seviyede almıştır. Yine buna cesaret edenler, halktan daha büyük, daha güçlü bir cevap alırlar. Tavsiyem; yanlış yoldan geri dönsünler. Hukukun üstünlüğüyle beraber, mücadelemizi hukuk yolunda her zaman vermeye devam edeceğiz. Umut ederim bu yanlıştan dönerler. Bu yanlışı şu an masaya taslak olarak oluşturan akıl ve belki de sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne koyan akıl, 31 Mart’ta seçimi de iptal eden akıldır.

İMAMOĞLU: “HER ŞEY ÇOK DEĞİŞTİ ARTIK”
Ataşehir Belediyesi 25 yıldır imar mağduriyeti yaşıyor. Bu durum, İstanbul genelinde imar yetkilerini alma boyutuna ulaşır mı?

-           Yok. Diyorum ya; bazı çabalar olacak. 25 yıllık iktidar geleneği olan, İstanbul’u yönetmenin verdiği bazı cesaretleri halihazırda kullanma çabası bu. İlk aylardaki bu refleksleri ben doğal karşılıyorum, çünkü 25 yıllık alışkanlıklarını kaybettiler. ‘Bunu nasıl yerine koyarız’ çabası, bazen akıl tutulmasına vesile olur. Biz, yine de işimize odaklandık. Hukuka inanıyoruz. Gerektiği yerde, gerekli başvuruları yaparız. Yanlış yapmaya çalışanları da engelleriz. Kimsenin endişesi olmasın.

Engellenebileceğini düşünüyor musunuz?

-           Engellenir, engellenir. Her şey çok değişti artık. Hiç endişe duymayın.
İmamoğlu ve İBB üst yönetimi, soru-cevap bölümünün ardından Ataşehir Belediyesi yetkilileriyle bir araya gelip, ilçenin sorunlarını masaya yatırdı.

 

İmamoglu'na ziyareti nedeniyle Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından günün anısına vazo takdim edilirken, İmamoğlu tarafından İlgezdi'ye İstanbul siluetli tabloyu takdim etti.

​​​​​​

Hediye takdimi sonrasında İmamoğlu ve İlgezdi toplantı salonuna geçerek Ataşehir'in sorunları ve İBB projeleri ile ilgili brifing ve değerlendirme toplantısına geçtiler.

İmamoğlu belediyedeki ziyareti sonrasında Ataşehir Belediyesi'nde belediye başkanı Battal İlgezdi, Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri ve birim müdürleriyle toplu fotoğraf çekindi. İmamoğlu'na belediye önünde bekleyen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Brifing ve değerlendirme toplantısı sonrasında İmamoğlu İBB'nin Ataşehir'deki çalışmalarını yerinde inceleyecek.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehir'de Novada AVM Önünde Kan Bağışı Kampanyası ile Afet Çadırı Bilgilendirmesi GerçekleştirildiÖnceki Haber

Ataşehir'de Novada AVM Önünde Kan Bağışı...

Ataşehir'de 3 mahalle'de 20 saatlik kesintisi olacakSonraki Haber

Ataşehir'de 3 mahalle'de 20 saatlik kesi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!