COVİD
COVİD

ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı uluslararası taşımacılığın yeni adresi oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı uluslararası taşımacılığın yeni adresi oldu
Evde Kal Ataşhir
Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapılarından olan ve Kovid19 tedbirleri kapsamında bazı kapıların kapatılmasının da etkisiyle uluslararası taşımacılık yapan firmalarca tercih edilen Ardahan'daki ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'nda yoğunluk yaşanıyor.
KORONAVİRÜS

ARDAHAN (AA) Türkiye'nin Gürcistan sınırında bulunan ve son teknolojiyle hizmet veren ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'ndan bu yıl çıkış yapan tır sayısı 6 bine ulaştı.

Uluslararası taşımacılık açısından Türkiye'nin Gürcistan üzerinden Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan en önemli kapılarından biri olan ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı, kurulduğu 2015 yılından bu yana sürekli artan araç ve yolcu giriş çıkışı açısından dikkati çekiyor.

Komşu ülkelerle yapılan ithalat ve ihracatta köprü görevi gören Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki sınır kapısı, son yıllarda özellikle modern binasındaki hizmetlerin kısa sürede yapılması, bağlantı yollarının daha kısa ve güvenli olması dolayısıyla uluslararası taşımacılık yapan firmalar ve tırlarca tercih ediliyor.

Bu etkenlerin yanı sıra son günlerde özellikle İran ve Irak'a açılan bazı kapıların koronavirüs (Kovid19) tedbirleri kapsamında kapatılmasının da etkisiyle yurt dışına ticaret yapan firmalar, tırlarını bu kapıya yönlendiriyor. Gümrük kapısında son günlerde tırların yurt dışına çıkışlarında yoğunluk yaşanıyor.

Yurt dışına çıkan tırlar ise dönüşte diğer kapıları da tercih ettiklerinden tırların ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'ndan yurda girişlerinde bir yoğunluk yaşanmıyor.

ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'ndan 1 Ocak 2020 ile 15 Mart 2020 arasında toplam 6 bin tır çıkışı olurken, çıkışların 3 bini sadece 1 Mart ile 15 Mart tarihlerinde gerçekleşti.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Demirci, AA muhabirine, ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'nın Türkiye'deki en modern kapılardan biri olduğunu söyledi.

Demirci, son günlerde başta İran ve Irak bağlantılı sınır kapılarının Kovid19 tedbirleri dolayısıyla geçici süreyle kapatılmasının da etkisiyle ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'nın uluslararası taşımacılık tarafından tercih edildiğini belirtti.

"Kafkasya ve Orta Asya tır trafiği Aktaş gümrüğüne yönlendiriliyor"

Hem modern hem de Türkiye'nin üç büyük kapısından birisi olması dolayısıyla ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı'nın uluslararası ticaret için önemli potansiyeli olduğuna işaret eden Demirci, şunları kaydetti:

"Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla Kafkasya ve Orta Asya tır trafiğinin tamamına yakını Aktaş gümrüğüne yönlendiriliyor. Şu an bu hareketlilik bunun göstergesi. Bundan dolayı geçen yıl yani 2019'da 8 bin tır Aktaş'tan çıkış yapmışken, 2020'nin ilk üç ayında bu sayı 6 bine ulaştı. 115 Mart arasında tır çıkışı 3 bini buldu. Tır akışının artarak devam etmesini bekliyoruz."

Demirci, tır trafiği akışına paralel olarak Kovid19'a karşı da tüm tedbirlerin alındığını vurguladı.

Yolcu girişine izin verilmiyor

Ardahan'da Gürcistan sınırındaki ÇıldırAktaş Gümrük Kapısı ile Türkgözü Sınır Kapısı'nda Kovid19 tedbirleri kapsamında yolcu trafiğine ise geçici olarak izin verilmiyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünya genelinde Kovid19 bulaşan kişi sayısı 220 bini geçtiÖnceki Haber

Dünya genelinde Kovid19 bulaşan kişi say...

Cumhuriyet döneminin etkin gazetecisi: Falih Rıfkı AtaySonraki Haber

Cumhuriyet döneminin etkin gazetecisi: F...

Yorum Yazın

Ataşehir'de evlerin camları çocuk resim çalışmaları ile renkleniyor
İş İnsanı Erhan Kekeç, Ataşehir'deki otelini sağlık çalışanlarına ücretsiz tahsis etti
Ataşehirlilerin yakından tanıdığı milletvekili Serkan Bayram'dan örnek davranış
Ataşehir'de ilaç raporu biten ve yenilemek isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ne yapacak! İşte ayrıntılar...
Ataşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantıları İptal Edildi! İşte detaylı ayrıntılar
Ataşehir Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu İle İlgili Merak Edilenler! İşte ayrıntılar
65 Yaş ve Üzeri Ataşehirli Vatandaşların İl Dışı Seyahat İçin İzin İşlemleri Nasıl Olacak? İşte ayrıntılar
Ataşehir Kent Konseyi ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Ataşehir'in çeşmelerine koronavirüs bilgilendirme afişleri asıldı
Ataşehir Belediyesi Market ve Diğer İşletmelerin Denetimlerini Sıklaştırdı

Başka haber bulunmuyor!