Ataşehir'de ikamet eden Şair Zühal Tekkanat hayatını kaybetti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ataşehir'de ikamet eden Şair Zühal Tekkanat hayatını kaybetti
Modern Şiirin Öncüsü Cemal Süreya'nın 2.eşi şair Zühal Tekkanat hayatını kaybetti.
KORONAVİRÜS
AVCIKORU

16 Ağustos 1938 yılında doğan ve şair Cemal Süreya ile yaklaşık 10 yıl evli kalan şair Zühal Tekkanat'ın dün akşam saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Ataşehir'de ikamet eden ve bir süredir Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören Zühal Tekkanat 27 Ekim Pazar akşamı saat 19:50’de yaşamını yitirdi. Zühal Tekkanat'ın cenaze programı ile ilgili ilerleyen saatlerde açıklama yapılması bekleniyor.

CEMAL SÜREYA KÜLTÜR DERNEĞİ'NDEN MESAJ

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu'nca yapılan açıklamaya göre; "Sevgili Zühal’imizi yitirdik...Başta Cemal Süreya sevenler olmak üzere yıllardır tüm şiirseverlerin gönlüne sultan olan Zühal Tekkanat’ı yitirdik. Derin bir acı içindeyiz.Bir süredir Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören Zühal Tekkanat 27 Ekim Pazar akşamı saat 19:50’de yaşamını yitirdi.Gibi adlı şiir kitabını yayımladıktan sonraki yıllarda tanıştığı büyük şair Cemal Süreya’yla ikinci evliliğini yapan Tekkanat, şiirlerinde Süreya’nın isteğiyle Elif Sorgun adını kullanmaya başladı. İlk evliliğinden kızı İçsel Dülgergil’i dünyaya getiren Tekkanat’ın Süreya ile evliliğinden oğulları Memo Emrah dünyaya geldi. Cemal Süreya, Tekkanat’a aşkını birçok şiirinin yanı sıra On Üç Günün Mektupları’nda ölümsüzleştirdi. Aydan Ay; Zühal ile Cemal adlı anı-romanında bu aşkı unutulmuş ayrıntılarıyla yeniden işledi.2003’te Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin kurulmasına öncülük eden Zühal Tekkanat, 2014 - 2019 yılları arasında derneğin İkinci Başkanlığını yürüttü, Ekim 2019’da 60. sayısını çıkaran Üvercinka dergisini kurdu.Zühal Tekkanat, TÜYAP Kitap Fuarın’nda 7 Kasım günü yapılacak olan “Cemal Süreya’da Ağaç İmgesinden Kaz Dağları Gerçeğine” panelinde konuşacaktı. 9 Ocak 2020’de CKM’de Cemal Süreya’nın 30. Ölüm Yıldönümü anmasında son bir kez bulunmayı çok isteyen Zühal Tekkanat’ın kalbi ne yazık ki adı çevresinde basına ve yayın dünyasına yansıyan dedikoduların verdiği acılara daha fazla dayanamadı.Yalnızca 9 Ocak’larda değil; şiirin, dostluğun, sevginin konuşulduğu her yerde adı en tepede anılacak...Anısı önünde saygıyla eğiliyor, ailesine sabır, sevenlerine başsağlığı diliyoruz." denildi.

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAHALLESİ MUHTARI'NDAN TAZİYE MESAJI
Küçükbakkalköy Mahallesi Muhtarı Birgül Korkmaz Çilesiz'de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Mahallemizin sakinlerinden Şair Zuhal Tekkanat'ı kaybettik. Zuhal Tekkanat, Şair Cemal Süreya'nın eşi, yoldaşı ve sırdaşıydı. Cemal Süreya'nın, Her şeyimi sana borçluyum. Sana rastladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın' dediği insandı. Nur içinde yatsın." diyerek vefat haberini doğruladı.

ZÜHAL TEKKANAT KİMDİR?
16 Ağustos 1938'de Ankara’da dünyaya geldi. Halime Melahat Hanım ile marangoz Kâzım Tekkanat’ın beş çocuğundan biridir. Merdivenköy İlkokulu'nu, Erenköy Kız Lisesi’ni ve Kadıköy Kız Enstitüsü’nü (1955) bitirdi. Enstitüyü bitirdiğinde Askeri Hâkim Doğan Dülgerdil ile görücü usulü evlendirildi. İçsel adını verdiği bir kızı oldu. Eşi yazma çabasını onaylamadı. Evlilikleri yedi yıl sürdü, eşinden ayrılınca bir kamu kuruluşunda (SSK) memur olarak çalışmaya başladı ve buradan emekli oldu.

Boşanmasının ardından ilk şiirlerini Varlık dergisinde yayımladı. 1966’da şair Cemal Süreya ile evlendi. On yıl evli kaldı. 1967’de Memo Emrah Seber adlı bir erkek çocukları oldu. Bir devlet memuru olarak kendi adıyla şiirlerini yayımlatmak istemediği için, Cemal Süreya ile birlikte karar kıldıkları, Elif Sorgun ismini kullandı. Şiir ve yazılarını Yelken, Papirüs, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Oluşum, Varlık, Kıyı ve Düşlem dergilerinde yayımladı. 1966’da Yelken dergisini yönetti, Yeni İstanbul ve Cumhuriyet gazetelerinde sanat sayfası muhabirliği yaptı.

İlkgençlik şiirlerini Gibi adlı kitapta topladı. Yelken, Papirüs, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Yeni Edebiyat gibi dergilerde yayımlanan şiirlerini Acıben adıyla kitaplaştırdı. Cemal Süreya ile evli kaldığı dönemde yazmadı. Ayrıldıktan sonra yazdıklarını kitaplaştırdı. Süreya’nın ölümünden kısa süre sonra oğlu Memo’yu da kaybetti. Anılarını Yaşadığım Yıllar adıyla kitaplaştırmıştır ve Süreya’nın Onüç Günün Mektupları Zuhal Tekkanat’a yazdığı mektuplardan oluşmaktadır.

Tekkanat, Cemal Süreya Kültür Derneği’nin kurucularındandır. Öykücü ve romancı Mehmet Seyda, Tekkanat’ın eniştesidir. Şiir kitapları ve derlemelerinin yanı sıra, çocukluğundan itibaren sahip olduğu hayvan sevgisini de kitaplaştırdığı denemelerinde dile getirdi. Yazar, bir söyleşide, şiire ilgisinin başlaması ve şiir anlayışının gelişimi hakkında şunları söylemiştir:

"Çocukluğumda okul kütüphanelerinde başkandım. Milli bayramlarda şiirler okuturlardı. İlkokul üçüncü sınıfta “kar” şiirini yazdım. En büyük hedefim kitap okumak ve giderek yazmak oldu. Annem göçmen torunuydu, güzel türkü söylerdi. Babam askerde yazıcıydı. Ziya Paşa’nın şiirlerini daktilo etmiştir. Salah Birsel’e ezbere şiirler okurdu. Ben şiiri genler sayesinde mi kavradım bilemiyorum ama şiirin kendisi bana gelirdi, kedi yavrusu sevilir gibi, şiirle oynamayı seviyorum. Yazdım, yazdım sakladım. Şiir benim gri giysilim, evimin çiçeğidir. Cemal Süreya etkilenmesi hiç olmadı bende. Onun şiiri bana göre değildi. Çoğunlukla aşkla ilgiliydi, benim ısrarım üzerine de sosyal yönü olan şiirlere de yöneldi. Şunu gönül rahatlığıyla söylemek isterim. İkinci yeni şairleriyle çok oturdum ve onlardan beslendim. Beni en etkileyen şair, düşünceme ve içtenliğime uygun şair salt Edip Cansever’di." (Engin Turgut ile söyleşi)

Zühal Tekkanat İstanbul'da yaşamaktadır ve Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği üyesidir.

Yapıtları

 • Gibi (1965)
 • Acıben (1994)
 • Cemal Süreya Sokağı (1997)
 • İçimizdeki Günler (1997)
 • Dostlarının kaleminden Cemal Süreyya’nın Portresi (1998)
 • Yakamı Bırakmayan Şiirler (2000)
 • Şiir Buluşması (2002)
 • Dikine Sarkan Ağaç (2007)
 • Tutkulu Patiler
 • Yaşadığım Yıllar (2011)
 • Son Kanadım Tek (2011)
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sürücüler dikkat! Ataşehir'de yarın bu yollar trafiğe kapatılacakÖnceki Haber

Sürücüler dikkat! Ataşehir'de yarın bu y...

Cumhuriyet'in 98.Yılı Etkinlikleri kapsamında çelenk töreni düzenlendiSonraki Haber

Cumhuriyet'in 98.Yılı Etkinlikleri kapsa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!