Ataşehir Belediyesi'nin 2020 Mali Bütçesi 538 Milyon Olurken Meclise Tartışmalar Damgasını Vurdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ataşehir Belediyesi'nin 2020 Mali Bütçesi 538 Milyon Olurken Meclise Tartışmalar Damgasını Vurdu
Ataşehir Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçesi, AK Parti grubunun muhalefet şerhine rağmen oy çokluğu ile kabul edilirken iki grup arasında sözlü olarak yaşanan hizmet, imar, camii ve cemevi tartışması görüşmeye damgasını vurdu.

Ataşehir Belediye meclisi ekim ayı son oturumunda  2020 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçesi görüşüldü. Bütçe görüşmeleri AK Parti grup başkan vekili Av. Naim Yağcı'nın İBB Meclis gündeminin uzaması nedeniyle yarım saat gecikmeli başlayalım talebiyle geç başladı. Meclis gündeminde sırasıyla; Ataşehir İlçesi Barbaros Mahallesi Mor Amber Sokaktaki boş alana pazar kurulmasına ilişkin Hukuk Komisyonunun 16/10/2019 tarihli ve 48 sayılı raporu,Ataşehir İlçesi 1/1000 ölçekli Yenisahra Mahallesi ve Çevresi 1. Etap Revizyon Uygulama İmar Planı değişikliğine ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 16/10/2019 tarihli ve 53 sayılı raporu, Ataşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı Performans Programına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonunun 16/10/2019 tarihli ve 12 sayılı raporu ve Ataşehir Belediyesi 2020 Mali Yılı Bütçesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonunun 16/10/2019 tarihli ve 13 sayılı raporu görüşüldü.

Yılmaz: Tasarruf tedbirleri uygulanarak bütçe oluşturulmuştur
CHP Grubu adına grup başkan vekili İlhami Yılmaz söz aldı. Geçmiş yıllardaki eksikler hakkında önemli değerlendirmeler yapılarak bütçe hazırlandığını ifade eden Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, “İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızın refah ve huzuruna önem vererek yatırım ve hizmetlerimize devam edeceğiz. İnsana ve çevreye önem veren, değişim ve gelişimi takip eden bir yönetim anlayışıyla hizmetlerimiz sürecek. Eğitimden sosyal yardımlaşmaya, sağlıktan kültüre, alt yapı çalışmalarından yeşil alanlar oluşturmaya kadar çeşitli alanlara öncelik verdik. Kaynakları etkin ve verimli kullanarak, israfa karşı olarak, tasarruf tedbirlerini elden bırakmadan projeler geliştirme ve uygulama sürecine dayalı bir bütçe oluşturulmuştur” dedi.     

Varol: Ataşehir'in daha iyi hizmetler alması gerekiyor
AK Parti Grubu adına belediye meclis üyesi Bayram Varol söz aldı. Varol 2020 performans bütçesiyle ilgili olarak Ataşehir'in tamamına kalıcı eserler noktasında yeterli hizmetlerin yapılmadığını, yapılacak hizmet binalarının ise ya bağış yada prefabrik olduğunu belirtti. Ayrıca performans programları ve bütçenin gerçekleşme oranını da yıllara göre kıyasladı. Belediyenin performans programını ve bütçesini eleştirdiğini, Ataşehir'in daha iyi hizmetler alması gerektiğini ancak ne yazık ki gerçekleşmediğini ve AK Parti grubu olarak muhalefet şerhi koyduklarını belirtti. Varol son olarak belediye'de işten atılan personellerle ilgili olarak tekrardan işe alınması ile ilgili rica da bulundu. 

Der'in Camii örneği ile Kudret Arslan'ın sözlü ifadeleri tartışmayı alevlendirdi
Varol'un konuşması sonrasında Abdullah Der'in Beykoz'da camii satıldı demesi üzerini AK Parti grubu ile CHP Grubu arasında sözlü tartışmalara neden oldu. CHP Grubu Meclis üyesi Kudret Arslan'ın da sözlü olarak masaya elini vurarak AK Parti grubuna yönelik sarfettiği sözler sonrasında meclis gerildi. AK Parti grubu meclis üyeleri meclis başkanı Sevgi Uluğ'a meclis üyesi Kudret Arslan'ın hal ve tavırlarından dolayı şikayette ve uyarıda bulunmasını talep etti. 

AK Parti Grubu adına söz alan Bayram Varol'un konuşmasının ardından CHP Grubu meclis üyesi Birkan Birol Yıldız'da bütçenin denk ve doğru bir bütçe olduğunu ve performans programınında bu doğrultuda yapıldığını bir kez daha belirtti. 

Ataşehir'in 10 yıldır geldiği nokta ortada
Kabul edilen bütçenin hayırlı olmasını dileyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, doğru mesajlar vermeye özen gösterdiklerini ve doğru eleştirilere açık olduklarını belirtti. Başkan İlgezdi, Ataşehir eğer bugün bir vizyona kavuşmuşsa, marka olmuşsa, herkesin yaşamak istediği bir yer olmuşsa bunda büyük emeklerimiz var. 2009 yılında belediyemiz kurulur kurulmaz 80 milyon borç ile başladı. Mahallelerimize; tesis, park, kültür merkezi kurabilmek için belediyemize ait yeterli yerler bulunmuyor. İmar planlarıyla ilgili olarak çalışmaları sürdürdüklerini Ataşehir'in mahalleleri imar konusunda yıllardır beklediği gelişmeleri Ekrem İmamoğlu ile birlikte çıkacağını ve mahallelerdeki eşitsizliği gidereceğiz. Ülke'de ekonomik kriz gerçeği olduğunu gerçeğini de unutmamak gerekir. Zamanında İBB'nin hizmetlerinin yapıldığı ilçelerde şimdi hizmetler bile zor yapılıyor. Çünkü ülkede olduğu gibi belediyelerde ekonomik anlamda zor durumda. Birçok belediye maaşlar konusunda ödemelerini yapamıyor, hizmet araçları firmalarca geri alınmış, personellerine yemeği kesen belediyeler bile var. Biz gecikmelide olsa personel ücretlerimizi ödüyoruz. Ataşehirliler bize inandı ve güvendi. 3 Dönemdirde bizi seçmesi başarılı hizmetler yaptığımızın kanıtıdır diyerek belediyede kamunun iş ve işlevini itibarsızlaştırma, yıpratma ve mesai saatleri içerisinde kurallara uymayan personellerin belediyeden işten çıkarmaların devam edecektir. Bazı mahallelerde İmar konusunda vatandaşların ciddi anlamda mağdur edildiğini ve yeniden revizeler yapıldığını ve camii alanları konusunda karşı olmadığını ancak vatandaşların mağdur edildiğini ifade etti.     

Camii alanı çok, o zaman cemevi için alan tahsis edin önerisi
İlgezdi'nin camii alanlarının çok olması ile ilgili sözlerinin ardından AK Parti Grubu meclis üyesi Esma Ersin'den ilginç bir talep geldi. Meclis üyesi Esma Ersin, İlgezdi'nin camii alanlarıyla ilgili söylediği sözler üzerine bir tane de cemevi için alanı tahsis edebilirsiniz önerisi üzerine İlgezdi'de, "Ataşehir'de iki tane cemevi'nin olduğunu ve Ataşehir içinde bu durumun yeterli olduğunu vurguladı. Ama siz yaptıracaksanız yer tahsis ederim sorun yok" dedi. Esma Ersin'de "siz tahsis edin ben yaptırırım" diyerek cevaba karşılık verdi.

2020 yılı gider bütçesinde yer alan ödeneklerle, gelir bütçesinade yer alan gelirlerde denklik sağlandığı belirtilen kararnameyle; yurtiçinde meydana gelebilecek büyük yangın, sel, deprem, toprak kayması gibi afet ve olağanüstü hallerde; ayni veya nakdi yardım yapmak ve protokol düzenlemek için de yetki verildi.

Ataşehir Belediye Meclisi’nde 17 Ekim 2019’da bütçe görüşmeleri kapsamında yapılan oylamada, gider bütçesi olarak 538 milyon Türk Lirası kabul edildi.  

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Küçükbakkalköy'de yeni yapılan plazada yangın çıktıÖnceki Haber

Küçükbakkalköy'de yeni yapılan plazada y...

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Grubu'ndan Mehmetçiğe DestekSonraki Haber

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Grubu'...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!