COVİD
COVİD

Pişirirken yemeğe atılan tuzun miktarı önemli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pişirirken yemeğe atılan tuzun miktarı önemli
Evde Kal Ataşhir
Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş, "Türk toplumu tuzu yemeğe eklenen sodyumdan alıyor. Özellikle evlerde, lokantalarda yemek pişirilirken atılan tuz önemli. Bir kişinin bir günlük tuz ihtiyacı 1,5 çay kaşığı kadardır." dedi.
KORONAVİRÜS

İSTANBUL (AA) Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tuzun insan sağlığı için önemi ile aşırı tuz tüketiminin neden olduğu zararları anlattı.

Aşırı tuz tüketiminde kan basıncının yükseldiğini belirten Ateş, "Tuzlu beslenmek hipertansiyon için en önemli risk faktörlerinden bir tanesi. Bunun dışında hem kan basıncını yükselterek hem de bağımsız etkiyle aynı zamanda kalp, damar ve böbrek hastalıklarına da yol açabiliyor. Bunun dışında bazı kanserlerle, tuzun ilişkisi var. Aşırı tuz tüketenlerde mide kanseri sıklığının artmış olduğu birçok çalışmada gösterilmiş. Bunun dışında kemikleri olumsuz yönde etkiliyor, kemik erimesi dediğimiz osteoporoz için bir risk faktörü. Özellikle dolaylı etkileriyle obezite, diyabet, astım gibi birçok hastalıkla tuz tüketimi arasında bir ilişki söz konusu." diye konuştu

Ateş, Dünya Sağlık Örgütü'nün kişi başı günlük tuz tüketiminin 5 gramın altında olması gerektiğini tavsiye ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığının 2011 yılından beri Türkiye'de Aşırı Tuz Tüketimini Azaltma Programı olduğunu hatırlatan Ateş, programın ikinci aşamasının uygulandığını, etkin olabilecek çalışmalar yapıldığını söyledi.

"Tuzdaki sodyum önemli"

Prof. Dr. Kenan Ateş, tuzun içinde bulunan sodyumun yaşam için gerekli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Eğer sodyum vücutta aşırı derecede eksilirse vücudun birçok organ ve sistemi bundan olumsuz yönde etkilenir. Çünkü sodyum vücutta sıvı dengesinin ve kan basıncının düzenlenmesi, asitbaz dengesinin düzenlenmesi, sinir ve kas dokusu arasında sinyal iletimi gibi birçok vücut işlevi için gerekli olan bir madde. Vücutta sodyum eksildiği zaman kan basıncında düşme, tansiyon düşüklüğü, vücutta sıvı eksikliği, sinir sistemini etkileyen koma ve ölüme kadar gidebilecek ciddi sorunlar çıkabilir."

Bu sorunlardan korunmak için 1,5 gramdan biraz fazla tuz tüketiminin yeterli olacağını ifade eden Ateş, sorunun aşırı tuz tüketiminden kaynaklandığını vurguladı.

Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş, "Tuzsuz hayat olmaz ama fazla tuzlu hayat da iyi bir şey değil. Tuz damak tadıyla ilgili. Tuz tüketimini bir anda azaltmak çok kolay değil. Çocuklukta edinilen alışkanlıkların sonraki yıllara taşınması önemli. Bu yüzden çocukluk çağında tuz tüketimini azaltmaya yönelik uygulamalar, bunun ileriki yaşlara da taşınması anlamında önemli. Bunun için okul kantinlerinde alınan bazı önlemler var." ifadelerini kullandı.

Türk toplumunun tuzu, yemeğe eklenen sodyumdan aldığını anlatan Ateş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yapılmış bir araştırma var: 'Biz tuzu nereden alıyoruz?' Aslında Batılı toplumlar ağırlıklı olarak işlenmiş gıdalardan tuzu alıyorlar ama Türk toplumu öyle değil. Türk toplumu tuzu yemeğe eklenen sodyumdan alıyor. Özellikle evlerde, lokantalarda yemek pişirilirken atılan tuz önemli. Bir kişinin bir günlük tuz ihtiyacı 1,5 çay kaşığı kadardır."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ataşehir'de size göre en başarılı belediye meclis üyesini seçiyoruz! Tıkla ankete katıl...Önceki Haber

Ataşehir'de size göre en başarılı beledi...

Adalet Bakanı Gül koronavirüse karşı yeni tedbirleri açıklayacak Sonraki Haber

Adalet Bakanı Gül koronavirüse karşı yen...

Yorum Yazın

Ataşehir'de ilaç raporu biten ve yenilemek isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ne yapacak! İşte ayrıntılar...
Ataşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantıları İptal Edildi! İşte detaylı ayrıntılar
Ataşehir Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu İle İlgili Merak Edilenler! İşte ayrıntılar
65 Yaş ve Üzeri Ataşehirli Vatandaşların İl Dışı Seyahat İçin İzin İşlemleri Nasıl Olacak? İşte ayrıntılar
Ataşehir Kent Konseyi ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Ataşehir'in çeşmelerine koronavirüs bilgilendirme afişleri asıldı
Ataşehir Belediyesi Market ve Diğer İşletmelerin Denetimlerini Sıklaştırdı
Ataşehir Belediyesi, 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşlara evde sıcak yemek dağıtıyor
Ataşehir'de bankaların mesai saatleri değişti
Ataşehir Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu Kuruldu! İşte tam ayrıntılar

Başka haber bulunmuyor!