COVİD
COVİD

Kovid19 salgını Avrupa ülkelerini etkilemeye devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kovid19 salgını Avrupa ülkelerini etkilemeye devam ediyor
Evde Kal Ataşhir
Avrupa'nın tamamını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınında, vaka sayısı artmaya devam ederken, ülkeler de salgının daha fazla yayılmasını önlemek için yeni tedbirler alıyor..
KORONAVİRÜS

SARAYBOSNA (AA) Avrupa'nın tamamını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınında, vaka sayısı artmaya devam ederken, ülkeler de salgının daha fazla yayılmasını önlemek için yeni tedbirlere başvuruyor.

Belçika'da son 24 saatte Kovid19 bulaşanların sayısı 668 kişi artarak 4 bin 937'ye, can kaybı ise 56 kişi artarak 178'e çıktı. Ülke genelinde 434 kişi daha hastaneye kaldırılırken, Kovid19 nedeniyle hastanelerde yatan kişi sayısı 2 bin 308 oldu. Bunların 474'ünün yoğun bakımda olduğu aktarıldı.

Belçika'da salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, FFP2 ve FFP3 gibi koruyucu maske, alkollü dezenfektan jel, koruyucu önlük, koruyucu gözlük, nitril eldiven, oksijenli su gibi ürünler artık doktor reçetesi ile alınabilecek.

Öte yandan, ülkedeki Frankofon üniversitelerin bu eğitimöğretim döneminde açılmayacağı da bildirildi.

İsviçre, nüfus/vaka oranına göre en çok etkilenen ülke oldu

İsviçre'de Kovid19 tanısı konan kişi sayısı bu sabah 10 bin 171'e, can kaybı ise 135'e yükseldi. Nüfus/vaka oranına göre İsviçre, İtalya'yı geride bırakarak Kovid19'dan en fazla etkilenen ülke konumuna geldi. İsviçre'de 1 milyon kişide bin 1175 vaka görülürken, İtalya'da bu oran bin 144'te kaldı.

Virüs bulaşan kişi sayısının 216'ya yükseldiği Slovakya'da da hükümetin aldığı yeni tedbirler kapsamında sokağa çıkan herkese maske takma zorunluluğu getirildi.

Buna göre, emeklilere marketlerde 09.0012.00 saatlerinde öncelik tanınacak ve öğrencilerin evde kalması için okullar tatil olduğu sürece toplu taşımada sağlanan indirimli bilet uygulaması da askıya alınacak.

Avusturya'da 140 binden fazla işsizlik başvurusu yapıldı

Avusturya Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, 32 bin 500 testin yapıldığı ülkede virüs bulaşan kişi sayısı 5 bin 282'ye, can kaybı ise 30'a ulaştı.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının başlamasından bu yana ülke genelinde 140 binin üzerinde kişi işsizlik başvurusunda bulundu.

Polonya Sağlık Bakanlığı Kovid19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye çıktığını, vaka sayısının ise 927'ye yükseldiğini duyurdu. Katolik Kilisesi, salgının sona ermesi için ülke genelinde dua etti.

Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech, kronik rahatsızlıkları bulunan bir kişinin daha virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini ve ülkedeki can kaybının 3'e çıktığını, virüs bulaşanların sayısının da bin 497'ye yükseldiğini açıkladı.

Almanya'da yerel makamların ve John Hopkins Üniversitesinin verilerine göre virüs bulaşanların sayısı 34 bin 9'a, can kaybı ise 172'ye yükseldi.

Vatikan gazetesi salgın nedeniyle baskılarına ara verdi

Dünyanın en küçük ülkelerinden Vatikan'da da Kovid19 vakaları arttı. Daha önce yalnızca bir kişinin Kovid19'a yakalandığı açıklanan Vatikan'da, virüs bulaşan kişi sayısı 3 artarak 4'e çıktı.

Öte yandan, 1861'den beri savaş dönemlerinde dahi basılan Vatikan'ın resmi gazetesi L'Osservatore Romano, Kovid19 salgını nedeniyle bugünden itibaren baskılarına ara verdi. Gazete, yayınlarına dijital ortamlarda devam edecek.

Sırbistan, Türkiye'deki vatandaşlarını tahliye ediyor

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, ulusal Air Serbia hava yolu şirketine ait bir uçağın bugün Türkiye'deki Sırp vatandaşlarını ülkeye getireceğini belirterek, uçakta Fenerbahçe Beko'nun Sırp baş antrenörü Zeljko Obradovic ve ailesinin de olacağını söyledi.

Sırbistan'da virüs bulaşanların sayısı 303'e çıkarken, can kaybı da 4 oldu. Çevre Bakanlığı Müsteşarı Branislav Blazic'in de Kovid19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Karadağ'ın Tuzi şehrinde ise dün 15 kişide Kovid19 tespit edilmesinin ardından şehir sakinlerinin sokağa çıkması yasaklandı. 15 bin nüfuslu şehrin girişlerinde bekleyen polisler, sadece yetkililerin ve Tuzi'de ikamet edenlerin kente girişine izin veriyor.

Karadağ hükümeti ise salgının yayılmasını önlemek amacıyla aldığı yeni tedbirler kapsamında, uluslararası yolcu taşımacılığının durdurulmasına ve açık alanlarda ikiden fazla kişinin bir araya gelmesinin yasaklanmasına karar verdi.

Virüs nedeniyle bugüne kadar 1 kişinin yaşamını yitirdiği Karadağ'da, vaka sayısı ise 52'ye yükseldi.

Vaka sayıları artıyor

Vaka sayısının 168'e yükseldiği, can kaybının ise 3 olduğu Bosna Hersek'te, dün başkent Saraybosna'da hayatını kaybeden hastanın tedavi gördüğü klinik kapatılırken, çalışanları da karantinaya alındı.

Hırvatistan'daki vaka sayısı 24 saatte 36 artarak 418'e çıkarken, Litvanya'da bulunan 3 Hırvat askerin de test sonuçlarının pozitif olduğu açıklandı.

Virüs buluşanların sayısı Macaristan'da 226'ya, Kuzey Makedonya'da 177'ye, Arnavutluk'ta 146'ya, Kosova'da 63'e çıktı. Macaristan'daki ölü sayısı ise 10'a yükseldi.

Muhabir: Kayhan Gül,Aşkın Kıyağan,Mehmet Yılmaz,Barış Seçkin,Bayram Altuğ,Yusuf Hatip

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ankara Üniversitesi koronavirüs aşı ve tanı kiti projesi için kolları sıvadıÖnceki Haber

Ankara Üniversitesi koronavirüs aşı ve t...

İngiltere Veliaht Prensi Charles’in koronavirüs testi pozitif çıktıSonraki Haber

İngiltere Veliaht Prensi Charles’in koro...

Yorum Yazın

Ataşehir'de evlerin camları çocuk resim çalışmaları ile renkleniyor
İş İnsanı Erhan Kekeç, Ataşehir'deki otelini sağlık çalışanlarına ücretsiz tahsis etti
Ataşehirlilerin yakından tanıdığı milletvekili Serkan Bayram'dan örnek davranış
Ataşehir'de ilaç raporu biten ve yenilemek isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ne yapacak! İşte ayrıntılar...
Ataşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantıları İptal Edildi! İşte detaylı ayrıntılar
Ataşehir Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Grubu İle İlgili Merak Edilenler! İşte ayrıntılar
65 Yaş ve Üzeri Ataşehirli Vatandaşların İl Dışı Seyahat İçin İzin İşlemleri Nasıl Olacak? İşte ayrıntılar
Ataşehir Kent Konseyi ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Ataşehir'in çeşmelerine koronavirüs bilgilendirme afişleri asıldı
Ataşehir Belediyesi Market ve Diğer İşletmelerin Denetimlerini Sıklaştırdı

Başka haber bulunmuyor!