Uzmanlarından Ataşehirli Eğitimcilere 'Akran Zorbalığı' Sempozyumu

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ataşehir Yönder Okulları işbirliği ile hazırlanan "Akran Zorbalığı" konulu sempozyum Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Uzmanlarından Ataşehirli Eğitimcilere 'Akran Zorbalığı' Sempozyumu
  • 13 Aralık 2018, Perşembe 14:19

Sempozyuma, Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ataşehir Yönder Okulları Kurucuları ve Öğretmenleri, Öğretmenler ve veliler katıldı.

Sempozyuma, alanlarında uzman Prof. Dr. Üstün Dökmen, Prof. Dr. Metin Pişkin, Prof. Dr. Asude Bilin, Prof. Dr. Hülya Kartal, Prof. Dr. Gülsan Sucak ve Uzm. Psk. Süleyman Hecebil konuşmacı olarak katıldılar. Sempozyumun açılış konuşmasını Ataşehir Yönder Okulları Eğitim Liğderi Pelin Sağıroğlu yaptı.

Sağıroğlu; "Bu gün burada değerli hocalarımızla birlikte zorbalığı, zorbalık davranışını serğileyen ve bu davranışa maruz kalan çocukları, bu çocukların ortak özelliklerini ve bu konudaki çözüm yollarını konuşmak için toplandık. Amacımız, zorbalığa uğrayan çocukların yanlız olmadıklarını hatırlayarak içinde bulundukları duygusal sürecin daha sağlıklı atlatabilmeleri adına onlara yardımcı olacak çözüm önerilerini paylaşmak ve bunların hayata geçirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla bu gün aramızda bulunan Prof. Dr. Üstün Dökmen'e, Prof. Dr. Metin Pişkin'e, Prof. Dr. Asude Bilin'e, Prof. Dr. Hülya Kartal'a, Prof. Dr. Gülsan Sucak'a ve Uzm. Psk. Süleyman Hecebil'e çok teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını tamamlaadı.

Ataşehir Yönder Okulları Eğitim Liğderi Pelin Sağıroğlun'ndan sonra kürsüye davet edilen Ertuğrul Bilican kısa bir konuşma yaptı.

Bilican; " Bizler, eğitim-öğretim sürecini yürüten yöneticiler, sınıfta öğrenciyle birlikte olan öğretmenler, eğitim- öğretim sürecini yönetirken karşılaştığımız sorunlardan biri de akran zorbalığı konusudur. Bizzim temel hedefimiz öğrencilerimizi eğitim- öğretim yönünden hayata hazırlamak, onlara bişeyler vermek. Asıl temel amacımızı yürütürken karşılaştığımız sorunlardan biri bu. Bu konuda tabii ki bilgilerimiz var ama bazı bilgilerin yüz yüze tekrar dilmesi, yeni bilgilerin hatırlatılması ve bu bilgilerin paylaşılması gerekiyor. Bu gün burada da çok değerli hocalarımız bizlere çok anlamlı bir katkı sunuyorlar. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda bizimle birlikte olan ve bize destek sunan Ataşehir Yönder Okulları kurucularına, öğretmenlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Faydalı bir sempozyum olacagını ümit ederek hepinizi saygılarımla selamlıyorum" dedi.

 

PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN; "TOPLUMDA GENEL OLARAK ÖTEKİLEŞTİRME VARSA OKULDA DA AKRAN ZORBALIĞI VARDIR"

Ataşehir Yönder Okulları Kurucusu Prof. Dr. Üstün Dökmen'de sempozyuma geçilmeden önce konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Dökmen; " Zübeyde Hanımın adını taşıyan bu çok güzel ve anlamlı salonda sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Öncelikle Ataşehir Milli Eğitim ve Sayın Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Eğitimcilerin ilgilenecekleri bir çok konu varken neden zorbalıkla ilgilendik. Diğer konularlada ilgileneceğiz ama bu gün konumuz zorbalık. Bu konu nereden çıktı derseniz, neredeyse 50 yıl önce aile dostumuz oğlu olan Prof. Dr. Ayhan Sucak'ı en son 12 yaşlarında görmüştüm bir daha hiç görüşemedik. Ayhan kardeşimin eşi Prof. Dr. Gülsen Sucak, ilk kez bu salonda yüz yüze geliyoruz. Bundan 6 ay önce sevgili oğlu Can Sucak'la ilgili çok büyük bir problem olmuş ve beni aradı. "Can'lar Yanmasın" "Bir İyilik Yap Can'dan Olsun" gibi bir vakıf kurmuş ve nasıl destek olursunuz diye sordu. Zorbalık konusundan bahsetti ve hayatta hemen hepimizin başına mutlaka bu konuyla ilgili bir şeyler gelmiştir, hemen hepimiz bir zorbalığa ya da bezdiriye uğramışızdır.

Gülsen Hocam çok muhteşem bir şey yapıyor. Üzüntüyü kederi toplumun yararına çevirmeye çalışıyor. Bu konuyla ilğili araştırmalar yapıyoruz ama dergide, kitapta kalıyor. Konuşmalarımız esnasında bölgemizde bir sempozyum yapalım, dikkati çekelim kararı çıktı. Bunun devamı gelecektir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destek ve onayıyla bu gün burada başladık.

Akran zorbalığı var ama toplumda da zorbalık var. Zorbalığın maksimum düzeyi mafyadır. Bu dünyada var olan bir şey. Eger söylenen doğruysa dünyada en çok beyzbol sopası Amerika'da satılıyormuş. Ikinci düzeyde ise Türkiye'de satılıyormuş ve ilginç olan Türkiye'de beyzbol sahası yok ama çok şükür pek çok erkeğin arabasının bagajında bir beyzbol sopası var.

Bilgiye dayalı değil, empati kurarak değil, sağlıklı insan ilişkisi kurarak değil "HÖT"e dayalı zorbalığın envayi türlüsü vardır. Her gün tv'lerde de görüyoruz, en ufak bir olayda çok fazla geriliyoruz, çok fazla öfkeleniyoruz, hemen öfkemiz kabarıyor.

Anlık öfke patlamalarının dışında sistemli, planlı, programlı, sürekli, sistematik, rencide etmeye, aşağılamaya, bir şekilde güç kazanmaya yönelik davranışlar öfke değildir zorbalıktır. Toplum öfkeli oldukça bunlar giderek artacaktır. Toplumda genel bir ötekileştirme varsa okulda da akran zorbalığı vardır. Toplumda erkek kadını eziyorsa, kadın ikinci sınıf görülüyorsa, evde erkek kadına genelde öfkeliyse, şiddet uyguluyorsa çocuk bunu kendi diline çeviriyor ve okulda arkadaşına zorbalık yapıyor. Evdeki zorbalığın minyatür tekrarı okulda ki, sokakta ki zorbalıktır" diyerek genel bir açıklama yaptı.

Sempozyuma geçmeden önce Ataşehir İlçe Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş konuşmacılara ödüllerini taktim etti ve toplu fotoğraf çekiminden sonra sempozyuma geçildi. .

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık