Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus+ Proje Kapsamında Romanya'ya Gitti

İlçemizde bulunan Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “MOVe on todIgital& be EuropeanS”isimli Erasmus+ projesi kapsamında Romanya’ya gitti.

Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus+ Proje Kapsamında Romanya'ya Gitti
  • 27 Nisan 2019, Cumartesi 16:24

Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 10 kişilik grup, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı KA229 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti alanında “MOV.I.E.S.” isimli kısa film çalışmalarını içeren Erasmus+ projesi kapsamında 02-09 Nisan 2019 tarihleri arasında Romanya’nın Sibiuşehrine gittiler. Romanya’da yapılan bu projenin tanıtımı ve kısa film yapım aşamalarının anlatıldığı seminer ve aktivitelere okul müdürü Hüseyin ALTIPARMAK, Sosyal Bilimler öğretmeni Volkan DİNÇER, İngilizce öğretmeni Fatma TÜZÜN, Edebiyat öğretmeni Buket DOĞANAY ile 11. Sınıf öğrencilerinden Ahmet Taha GÜRÇAY ve İsmail TEMÜR, 10. Sınıf öğrencilerinden Alperen Atabey ÇAVUŞ ve Abdurrahman DEĞİRMENCİ, 9. Sınıf öğrencilerinden Alper ALTUNSU ve Yusuf Talha KEPENEK katıldı.

Türkiye, Romanya, İtalya, Makedonya ve Portekiz’den 13 öğretmen ve 38 öğrenci olmak üzere toplamda 51 kişiRomanya’nın OctavianGogalisesindeokul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından büyük bir coşkuyla ve heyecanla karşılandılar. Proje kapsamında bir hafta boyunca etkinliklere katılarak Romanya’daki eğitim sistemleri ve ders işleme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerimiz, eğitim, aktivite ve etkinliklerin bitiminden sonra da şehrin tarihi ve kültürel mekânları ziyaret ederek kültürel aktivitelere katılma imkânı da buldular. Birhafta süresince Romanyalı ve diğer ülke öğrencileri ve öğretmenleri birliktelikleri sonucunda kültürel bir bağ ve arkadaşlık oluşturdular. Bir haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz daha sonra sertifikalarını da aldılar.

Romanya’dabir haftalık süren eğitimde okulumuzun, şehrimizin ve ülkemizin sunumları ve tanıtımları da yapıldı. Projeye katılan bütün öğretmenler kendi ülkelerine ilgili yaptıkları çalışmaları sundular. Türkiye, Romanya, İtalya Portekiz ve Makedonya’dan katılan öğretmenler ve öğrencilerle birlikte eğlenceli aktivitelerde bulunarak birbirlerini tanıma etkinliği, okul ziyaretleri ve okulu tanıma etkinlikleri gerçekleştirildi, kısa film çalışmalarıyla ilgili kurslar ve atölyeler yapıldı.

Proje ile ilgili bilgi veren Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü Hüseyin ALTIPARMAK: “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus+ Okul Ortaklıkları projeleri öğretmen ve öğrencilerimizin gelişimi için çok önemli bir fonksiyon oluşturmaktadır. Erasmus+ projeleri öğretmenlerimize mesleki anlamda önemli katkılar sağlarken öğrencilerin farklı kültürleri öğrenme konusunda gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Bu projenin dünyaya açılan bir kapı niteliğinde olduğunun farkında olmamız gerekir. Yurt dışına çıkan öğrencilerimiz yabancı dil seviyelerini konuşma pratiği yaparak ilerletmekte, kültürlerarası sosyalleşme imkanı bulmaktadırlar. Aynı zamanda öğrenciler kendi kültürlerini tanıtma imkanı da bulmaktadırlar. Maddenin maneviyeye tercih edildiği, insani sağduyunun gittikçe önemsizleştiği günümüz şartlarında gençlerimizin gelişmesine olumlu katkı yapan bu projelerin önemini her fırsatta anlatmalıyız.  Erasmus+ projeleri sadece öğrenci ve öğretmen değişimi olarak algılanmamalı, fikirlerin somut çıktılara dönüştüğü, katılan öğrencilerde gözle görülen olumlu davranış sergilediği bilinmelidir. Amacımız Erasmus+ projeleri sayesinde öğrencilerimizin bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılmasını sağlamak, sosyal içerikli programlar ve eğitim alanında yapılan etkinliklerle ülkemizin ve okulumuzun adından uluslararası platformlardaduyurmaktır. Erasmus+ projeleri öğrencilerimizin motivasyonunu artırarak, hayalini ve ufkunu genişletmekte ve gelecekle ilgili bakış açılarını değiştirmektedir.  Bu projelerin öğrencilerimizin eğitimlerine olumlu yansımalarının yanı sıra farklı kültür ve ülkeleri tanıma tecrübesinin öğrencilerimiz üzerinde şüphesiz unutulmaz etkileri olacaktır.Bizler çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapıyoruz. Dünya gençleri arasında köprü kurmak, kültürler arası bir etkileşim sağlamak, pozitif okul iklimi oluşturmak, öğrencilerimizin çevresiyle iletişimlerinin güçlendirilmesini sağlamak, eğitim sürecinde edindikleri kazanımları sosyal hayatta uygulayabilmeleri en önemli hedefimizdir. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin zamanlarının büyük kısmını geçirdikleri eğitim yuvalarında mutlu olmalarını, kendilerini ifade etmekten çekinmemelerini istiyoruz. Öğrencilerimize daha iyi bir eğitim ortamının sağlanması için yürüttüğümüz projelerde her öğrencimizin kendini en iyi şekilde geliştirmesi için çeşitli etkinlik ve uygulamalar yapıyoruz. Sonuç olarak en önemli isteğimiz Uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek projelerle sınırlar ötesi diller, kültürler, bakış açılarından haberdar, Türkiye’yi her yerde gururla temsil edecek donanımlı öğrenciler yetiştirmektir.” dedi.

Romanya’da aldıkları bir haftalık eğitimin ardından yaşadıklarını anlatan Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Taha GÜRÇAY diğer öğrencileri temsilen yaptığı konuşmada:“2 Nisan 2019 tarihinde Romanya’ya gittik17 yaşındaydık, hayatımızda ilk defa uçağa binecek ve ilk defa yurt dışına çıkacaktık, çok heyecanlıydık. Bütün arkadaşlarımız Romanya’nın nasıl bir ülke olduğunu çok merak ediyorduk. Uçağın o ilk kalkış anı ve yukarıdan aşağıya bakınca sanki aşağıda bulutların oluşturduğu tablo bizi çok heyecanlandırdı. Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinden Romanya’ya gidilecek öğrenciler arasına girmek, Türkiye’yi temsil etmek çok güzel bir duygu. Bir hafta boyunca çok güzel vakit geçirdik. Okulda bizi çok güzel karşıladılar ve bizi çok güzel ağırladılar. Bizden çok uzaklarda, adını bile duymadığımız bir şehirdeTürk bayrağını görmek beni onurlandırdı. Okulun koridorlarında ülkemize özgü motifler görünce çok sevindik. Romanyalı ve diğer ülkelerden arkadaşlarla hep beraber etkinlikler yaptık. Türkiye’ye dönüş vakti geldiğinde, arkadaşlarımızla ve aileleriyle vedalaşırken o kadar  üzüleceğimi düşünmemiştim. Birbirimizin hayatında izler bırakmıştık. Hayatımızda hiçbir zaman unutamayacağımız ve her zaman güzel anılarla hatırlayacağımız inanılmaz bir hafta geçirdik. Bize böyle bir imkan sunan, bizim böyle bir deneyim yaşamamızı sağlayan okul müdürümüze ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Öğrenci ve öğretmenler için yurt dışı eğitimlerinin önemine vurgu yapan Cahit Zarifoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Sosyal Bilgiler öğretmeni veproje koordinatörü Volkan DİNÇER; "Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri, eğitimde kaliteyi artırmak, kültürler arasında etkileşim sağlamak, kültürel değerleri ve kültürel mirası paylaşmak, Avrupa’daki okulların eğitim, bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak, bu birikimlerin paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını sağlamak için büyük bir fırsattır. Okulumuz, Avrupa Birliği projelerine katılarak öğrencilerimize farklı deneyimler kazandırmış ve tecrübelerini tüm okulla paylaşmalarını sağlamıştır. Erasmus+ projeleri öğrencilerimizin eğitim, öğretim ve sosyal yaşamlarına olumlu yönde daha iyi uyum sağlamalarına katkı sağlayacaktır. Öğrencilerimizin yabancı dil ve iletişim becerilerini geliştirecek, Avrupalılık bilinci elde etmeleri, kültürler arası etkileşimin ve dil çeşitliliğinin önemini kavramalarını sağlayacaktır.” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık