Kutlu: 'Bu zafer halkın zaferi, kimse bunu sahiplenmesin'

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu, Ataşehir yerel basını ile biraraya gelerek, geçtiğimiz perşembe günü çıkan Yenisahra ve Barbaros 1/1000'lik ve 1/5000'lik planları ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledik.

Kutlu: 'Bu zafer halkın zaferi, kimse bunu sahiplenmesin'
  • 16 Şubat 2019, Cumartesi 11:22

Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçekli Nazım Uygulama İmar Planları Büyükşehir Meclisi’n den oybirliği ile geçti. 7-8 yıllık bir plan süreci yaşıyoruz.  Plan çıkınca sahiplenen çok oluyor. Bu planların çıkmasındaki en büyük emek halkımızın, mahalle muhtarlarımızın ve bu bölgedeki STK’ların. Daha öncede belirttiğim gibi Türkiye’de bir ilk olarak vatandaşlarımız ve Belediye Başkanımızla birlikte İBB’nin önünde imarımızı istiyoruz diye eylem yaptı.  Eylemden sonra 2013 yılında 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları çıktı. Dolayısıyla 7-8 yıldır halkıyla birlikte mücadele eden bir Ataşehir belediyesi ve belediye başkanı var.  Sonuç itibariyle şu an planımız çıktı. 

İBB 1/5000'lik karara savunma yapmayarak planın iptal olmasına sebep oldu
Plan çıkmaz denildi ama bir anda çıktı. Demek ki bunca yıl beklemeden de plan çıkabilirmiş. Bunu duyurmak gerekir. Nasıl çıktı peki çıkmayan planlar. Bununla ilgili daha önceden de söylediğim gibi İBB kendi lehine olan bir mahkeme kararını bir üst mahkemeye savunma vermeyerek göz göre göre 1/5000 lik planın iptal olmasına neden oldu.  Bize böyle bir olayın olmadığını söylediler. Mahkeme kararını dağıttığımızda savunma verilmemiştir ibaresini vatandaş görünce hemen alelacele savunmayı mahkemeye göndermeyen Hukuk Müşavirliği yetkilileri hakkında bir soruşturma açtılar. 

İSKİ ve Metro Marketin Alanına itiraz ettik
Sonrasında süre sıkışınca 5000'lik ve 1000'lik planı ki biz, bizim 1000'lik planımızla birlikte çıkmazsa kabul etmeyiz demiştik.  İmar komisyonuna arkadaşlarımızla gittik. Orada gördük ki; 1/1000'lik planımıza uygun bir 5000'lik plan hazırlamışlar.  Daha önceki kurum görüşümüzde belirttiğimiz üzere emsalde yükseklikte eşitlik isteyerek Yatay yapılaşma önemli demiştik. Ama Yatay yapılaşmayı herkes için adil bir şekilde uygulanması gerekir diye itiraz ederek gerekçemizi de yazmıştık.  İSKİ ve Metro Gros Market’in olduğu yerde vatandaşa nasıl 15 kat veriyorsan oraya da vereceksiniz demiştik. Bu talebimiz doğrultusunda 15 kata düştü.  

Kamu arazilerini donatı alanı olarak kalmasını istedik
İkinci konu düzenleme payı vatandaşlarımızdan daha önceki 92 ıslah planında 30-33 oranında kesilmişti. Bunu bilgilendirme toplantısında vatandaşlara söylemiştim.  Daha fazla vatandaşlardan Donatı alanı kesinti yapılmaması gerekir diye söylemiştik.  Planda İBB ve Vakıflar genel Müdürlüğüne ait iki arazi hariç diğer kamu arazilerin DOP ta kullanıldığını söylemiştik. Bu iki arazide DOP kesintisi olarak kullanılması vatandaşlardan yeni DOP kesintisi yapılmamasını doğru bulduğumuzu kurum görüşü olarak yazmıştık. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait konut alanında kalan alan talebimiz üzerine belediye hizmet alanına çevrildi.  İSKİ’ye ait ticarete çevrilen alanla ilgili DOP ta kullanılması talebimizi uygun görmediler ancak şöyle bir garabet var. İSKİ’ nin planla ilgili verdiği kendi görüşü var. Kendisine ait mülkiyetin İSKİ hizmet alanına kullanılmasını talep etmiş.  Ona rağmen ticaret alanın da kaldı. 

İtirazımız kabul edilmezse yargıya taşıyacağız
Planın askı süresi içerisinde İSKİ alanı olup ticarete çevrilen ve daha önceki planda Cami, park ve ticaret alanı olup sonradan Camii kaldırdıkları alana itiraz edeceğiz.  İtirazımız kabul edilmezse yargıya taşıyacağız. Bununda bilinmesini istiyoruz.  İSKİ alanı vatandaşların lehine DOP kesintisi olarak kullanılacak. İSKİ’nin kendi kurum görüşü var. Sanırım bu talebimiz kabul görecektir. Talebimiz kabul görmezse yargıya taşıyarak iptal ettirteceğiz.  Bunun duyurusunu daha önce vatandaşlara yapmıştık ve bunun arkasında duracağız. 

Cami ve parklarını ticari alana çevirdiler
Bir diğer alan Ali Dürüst’ün alanıydı. Oraya da itirazımızı yaptık. 2015 tarihindeki ilk bölge planına geri dönülmesi talebimiz vardı. Cami ve park alanları kaldırılarak ticaret alanına çevrilmişti. İSKİ kamulaştırma bedelinden yırtması için. İtirazımız sonucunda Camii alanını yerine tekrar koymadılar ama park alanının bir kısmını ticaret alanına düşeni yerine tekrar monte ettiler. Buradaki talebimiz kısmen karşılandı. Diğer kısmında 2015 yılındaki 5000 lik plana uygun olarak itirazımızı yapacağız. İtiraz kabul edilmezse bunu da yargıya taşıyacağız.  

Tuzcuoğlu bölgesindeki vatandaşlarımızın mağduriyeti devam ediyor
Bir diğer konu Tuzcuoğlu diye bilinen bölgeydi. Burada vatandaşımızın müktesep hakkından kaynaklı sıkıntıları vardı.  Emsal düşüyordu, 92 yılındaki emsalin geri dönmesi talebi vardı.  Bu talebi de teknik açıdan değerlendirip İBB’ iletmiş olmamıza rağmen, orada İmar Komisyonunda bunu yoğun bir şekilde dillendirmiş olmamıza rağmen bu talebi kabul görmediler.  Dolayısıyla oradaki vatandaşlarımızın mağduriyetleri hala devam ediyor. 

Belediyemizin mülk alanını parka çevirdiler
Planların askı sürecinde vatandaşlarımızı teknik anlamda bilgilendirerek bu bölgede vatandaşımızın bu kısma itiraz etmesi noktasında teknik destek vereceğiz.  Onun dışında belediyemize ait bir adet mülk vardı.  O mülk(Onu haritadan göstererek) belediye hizmet alanı olsun diye görüşmelerimizi daha önce yapmıştık ve 1000 lik planda kabul görmüştü ama o mülkü de tekrar park alanına aldılar. Buna da askı süresi içinde itiraz edeceğiz.  Askı süresi içinde yapacağımız itirazlar parsel bazında yapılacak. Bölge planının geri kalan kısmında istediklerimizi büyük oranda aldık. En son yazdığımız 5000 lik kurum görüşünde de söylediğimiz ifade ettiğimiz konuların % 60-65’i kabul gördü.  

Bu zafer halkın zaferi, kimse bunu sahiplenmesin
Kabul görmesi noktasında da İmar Komisyonu’nda taleplerimizi ısrarlı bir şekilde dile getirdik. Dolayısıyla geldiğimiz nokta bu. 2012 tarihinden başlayan bir süreç 2019 tarihinde tamamlandı. Evet, şunu söylüyorlardı; İmar planlarınız çıkmaz kardeşim diyorlardı demek ki çıkıyormuş tekrar söylüyoruz. 2012 tarihinden buyana ciddi bir mücadele verdik.  Bu halkın zaferi. Kimse oturup da bunu sahiplenmesin.  Halkımız bu bölgede örgütlü, bizimle de iyi bir şekilde çalıştılar, belediye başkanımızın da onlarla birlikte hareket etmesi sonucunda planımız çıktı. Planın Yenisahra ve Barbaros mahallesine hayırlı olmasını diliyorum. 

HABERE AİT RESİMLER

Editör:
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık