Kayışdağı'ndaki O Park ile İlgili Flaş Açıklama

Kayışdağı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan eski adı Kayışdağı Parkı olan Yarbay Ali Tatar Parkı ile ilgili son günlerde sosyal medya'da paylaşılan "Belediye tarafından park satıldı" iddialarına konu olan park ile ilgili Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan, Ataşehir Haber'den Serkan Şimşek'e önemli açıklamalarda bulundu.

Kayışdağı'ndaki O Park ile İlgili Flaş Açıklama

-Özellikle sosyal medya'da eski adı Kayışdağı Parkı, yeni adıyla Yarbay Ali Tatar Parkı ile ilgili sondaj makinasının park alanında çalışma yaptığı söyleniyor. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Ataşehir planlarına baktığımız zaman, Kayışdağı'na yapılan planların en son bundan beş sene önce(2013) bir plan tadilatı yapılmıştı ve ondan sonra da bir plan tadilatı yapılmadı. Kayışdağı'ndaki Yarbay Ali Tatar Parkı'nın alt kısmında 5 tane kadastral parsel var. Bu parsellerin 4 tanesi özel mülk ve diğer bir tanesi de Ataşehir Belediyesine ait, üçgen, çokta işe yararı olmayan, 494,34  metrekare civarında bir parsel.  Burasının Ataşehir Belediye Meclisimizden yetkisi alınarak 2017 yılında satışı yapıldı. Satışı yapıldıktan sonra vatandaş arsasında sondaj yapıyor ve duyduğumuz kadarıyla, internette dolaşan haberlerde park satılıyor şeklinde yayınlar yapılıyor.

BU ALANIN PARK OLUP OLMADIĞINI TAPU MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN ÖĞRENEBİLİRLER
Bir kere, bu haberi yapan arkadaşlara şunu söylüyorum; bu arkadaşlar keşke bu haberi yapmadan önce biziden bilgi almayı bırakın, belki bize inanmayabilirler, bizdeki belgelere güvenmeyebilirler ama belediyeler dahil tüm satışların yürütüldüğü yer Tapu Kadastro Müdürlükleridir. Tapuya gidip buradaki arsanın geçmiş tarihten günümüze tapu kayıtlarındaki resmi aşamalarını ve park olup olmadığını hepsini bilgi edinme yöntemiyle ögrenebilirler. 

PARKLAR KAMUYA TERK ALANLARDIR VE SATIŞI MÜMKÜN DEĞİLDİR
Bir başka konu, parklara baktıkları zaman parkların satışı mümkün değil. Çünkü parklar kamuya terk alanlarıdır, ada, pafta, parselleri olmaz. Meclisten yetki alındığı zaman bu haberi yapan arkadaşlarımızın bir kısmı da zaten meclistelerdi. Konuyla ilgili bilgisi olmayan vatandaşlarımızda 09/06/2017 tarihli Belediye Meclis gündemini inceleyebilirler. Ve meclis üyelerimiz ve bölge halkımızın birçoğu yani oranın parsel olduğunu, buranın park olmadığını zaten biliyorlardı. İmar durumu ile birlikte meclise takdim ediliyor. Meclise dosya taktim edilirken yeri, ada, pafta, parseli ve imar durumu ile birlikte takdim ediliyor. Yani, o zaman park olmayan bir yer şimdi park olarak karşımıza çıkıyor. Bu haberler neresinden bakarsanız bakın doğru bir haber değil. Burası kadastral bir parsel, yeni yapılmış bir kadastral parsel değildir. Bu alan Ataşehir İlçe Belediyesi olmadan Kadıköy Belediyesi'nden bu tarafa gelen bir parseldir. Kayışdağı'ndaki revizyon planları en son 2013'te yapıldı. Nereden bakarsanız bakın bu haberin doğrularla uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. 

ÖZELLİKLE GERÇEĞİ ÖĞRENMEDEN SOSYAL MEDYA İLE GÖRDÜKLERİMİZLE TEPKİ GÖSTERMEK DOĞRU DEĞİLDİR!
Birileri burada doğru olmayan haberlerle vatandaşı Ataşehir Belediyesi'ne karşı örgütlemeye çalışıyorlar. Ben siyasi bir insan değilim, çok eskilere dayanan bir bürokratım ama gerçeğe uymayan, gerçekle alakası olmayan haberlerden dolayı bir siyasi tavır geliştirerek insanları belediyeye karşı yönlendirmek, onları bu şekilde eylem yapmaya teşvik etmek ahlaki değil, doğruda değil. Benim vatandaşlarımızdn telebim şudur; bu haberlerin doğru olup olmadığını ya gelsinler bizden ögrensinler, ya da bize hiç gelmesin tapudan ögrensinler. Gerçeği öğrensinler ve eger gerçekten biz park sattıysak gelip hesabını sorsunlar. Çok kısa bir süre sonra seçim var o seçimlerde de gereği neyse yapsınlar. Ama gerçeği öğrenerek yapsınlar ve biz haklıysa o zaman yalan haber yapanlara karşı da tavırlarını koysunlar. Benim vatandaşımızdan beklediğim lütfen gerçeği öğrensinler. 

PARKLAR BELEDİYENİN MÜLKÜ DEĞİLDİR, SATILAMAZ
Parklar belediyenin mülkü değildir, kullanımı belediyeye ait kamu mallarıdır ve satılamaz. Ataşehir Belediyesi hepinizin de bildiği gibi 10 yıldır bir metrekare yeşili imara açmayan bir belediye hak satarmı, böyle bir şey mümkün mü? Bakın size başka bir örnek vereyim; yine Kayışdağı'nda ki 80. Yıl Parkı içerisinde bir büfe vardı ve ticari amaç taşıyordu. Milli Emlakla yazışmamızda ticari amaç güdüldüğünü belirterek biz büfeyi kaldırdık oradan. Bunu yapan bir belediye yeşil alan satar mı? Ataşehir'de son 10 yıl içinde yeşil alanların ne kadar artırıldığını herkes biliyor.

Yine sosyal medyada yer alan haberlere göre 30 Ağustos Parkı içerisinde ticari amaçlı kafeterya işletilmesiyle ilgili ve yine park alanları içerisinde bu tür işletmelerin nasıl kiralandığı ile ilgili ne söylemek istersiniz?
Parklarla ilgili olan tüm çalışmaları ihale ile veriyoruz. Daha önceki yıllarda ecrimisil olarak belirlenenler de vardı ancak,  sayıştaycıların gelip ecrimisille vermeyin dogru olmaz buraları ihaleyle verin dedikten sonra biz buraları ihale ile vermeye başladık, hepsi ihale ile verilen yerlerdir. Bir tespitimiz oldu, son zamanlarda  bazı büfelerin hem amacı dışında kullanıldığı hem de ihalede belirtilen alanların dışında ilave alanları kullandıkları konusunda gelen yakınmalardan sonra bir komisyon oluşturduk. Komisyon 4 müdürlüğün elemanlarından oluştu. Hatta bu nyerlerin iki tanesinin ilavelerini yıktık. Bu komisyonun tespitlerinden sonra ihalede ki alanların dışında kullanılan alanlarla ilgili çalışmalarımızı da başlattık. Her türlü çalışma komisyon tarafından yüütülüyor. Tespitlerden sonra ilave alan yıkımları, ihale iptalleri olacaktır. Zaten yeni ihalelerimizde de mevcut eski ihaledeki kullanım alanlarına ilave alan kullananları ihaleye sokmuyoruz. Ihalelerimiz açık ihale usulü yapılıyor ve belediyenin sitesinde de yayınlanıyor.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık