İYİ Parti Ataşehir, Türkiye'deki çocuk istismarlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı son dönemde artan çocuk istismarı vakalarına karşı İlçe Başkanlığı binasında basın açıklaması düzenledi.

İYİ Parti Ataşehir, Türkiye'deki çocuk istismarlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı

Gerçekleşen basın açıklamasına; İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir, İlçe Başkan Yardımcıları Mert Kar, Av. Yüksel Bat'ın yanısıra partililer ile basın mensupları katıldı.

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir tarafından yapılan açıklamada; 
Sorunlar yumağı haline gelen ülkemizin temelde yaşadığı 4+1 sorun vardır. Bu 4 sorun ekonomi, eğitim, güvenlik ve adalet sistemlerinde yaşanan sorunlardır. Türkiye bu sorunlara yabancı değildir. İlk defa yaşamamıştır ve son olmayacağı aşikardır. Elbette bu sorunlara eğilmeli ve çözüm üretmeliyiz. İYİ Parti olarak ürettiğimiz çözüm önerileri TBMM ve belediye meclislerinde değerlendirilmektedir. Ancak +1 olarak ifade ettiğimiz bir sorun daha ortaya çıkmıştır ki bu sorunu Türkiye ilk defa yaşamaktadır. Türkiye'de maalesef bir ahlak çöküntüsü vardır. Ahlak çöküntüsünden kasıt; yalanın ucuzlaması, hırsızlığın normalleşmesi ve muhalife terörist denilmesinin mutad hale gelmesidir. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunlar hususunda uzun uzun konuşmak mümkündür ama ivedi bir gerçek ortadadır. Kahrolası ivedi bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Türkiye'de kadına ve çocuğa karşı yapılan cinsel şiddet gerçeğini kabul edip önlem alınması gereklidir. 

Ayetlerle örnek verdi
İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir Türkiye'de artan cinsel saldırılar ve çocuk istismarlarına ayetle örnek verdi. Özdemir konuşmasında; cümlesini kurarken utandığımız bu şeyleri yapanların insan olduğu hususunda şüphemiz olsa da maalesef bunlar hukuken insan statüsündedir" diyerek ancak bizce Furkan Suresinin 44 ve devam ayetlerindeki ifade onları anlatan en doğru ifadedir: "...Onlar ancak hayvan gibidirler ve "Hatta yolca daha sapıktırlar." Çünkü hayvan, -Kendisini kullanan kimseye boyun eğer. -Kendisine iyi muamele yapanı kötü muamele yapandan ayırır. -Kendisine fayda verecek şeyin peşinde gider, zarar verecek şeyden ise kaçınır." ifadelerine yer verdi.

Milli Eğitim bakanlığına önemli görevler düşüyor
Ama ne hikmetse uyuşturucu ve cinsel suçluların yegane savunucusu olan bir güruh bu konuda ağzını açmıyor. Bir siyasi partinin genel başkanını linç etmeye çalışanları aklayan bu güruh nedense bu konuda tek kelime etmiyor. Sebebi nedir? Değerli basın mensupları hayvandan da daha aşağı olan bu yaratıkların çocuklarımıza uzattıkları el maalesef ilk değildir. Son olması temennisini iletmekle birlikte son olmayacağı da herkesin malumudur. Bunun için gerekli önlemleri almaksa başta devlete düşmektedir. Biz iyi Parti olarak gerek TBMM'de ve gerekse il ve ilçe meclisinde gereken önlemlerin alınmasını her zaman destekledik ve hatta bu konuda kurulduğumuz günden bugüne önergeler verdik. Maalesef AKP kendisinin vermediği her önergeyi reddetmektedir. Buradan sesleniyoruz. Siz önerge verin biz destekleyelim. Bizim burada derdimiz partiler üstü olan toplum vicdanının kanayan yarası bu sorunun ivedilikle çözülmesidir. Yeter ki bu sorunu görelim ve çözelim. Bu konuda göze çarpan detaylardan biri mağdur çocukların eğitim durumudur. İstismar edilen çocuklardan okula gitmeyen %11,1; Anaokul seviyesinde % 2,2; ilkokul seviyesinde olanların % 28,1; ortaokul seviyesinin %38,5 olduğu görülmektedir. İstismarın ortaya çıkma şekli incelendiğinde ise % 40 mağdur ifadesi, % 14 başkasının görmesi ile gerçekleşmiş. Okul çağındaki çocukların istismar durumları, çocukların rehber öğretmenlerine anlatması ve onların bildirimleri sonrası ortaya çıkıyor. Bu konuda Milli Eğitim bakanlığına görev düşüyor. Milli Eğitim Bakanlığı rehber öğretmenlere bu konuda sürekli olarak eğitim vermeli ve Rehber öğretmenlerin bu konuda görevlerinin öneminin farkına varmaları gerekmektedir. 

Türkiye'de tüm çocukların cinsel istismar ile ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir
Cinsel istismara maruz kalan çocuk ve ergenlerin çoğunun kızlardan oluştuğunu, istismar edenlerin çoğunun ise mağdur olan çocuk ve ergenin aile üyelerinden, akraba veya tanıdık kimselerden oluştuğunu göstermiştir. Cinsel istismara daha çok kız çocukların maruz kaldığı, yaş ilerledikçe bu oranın arttığı saptanmıştır. Türkiye'de küçük yaşlardan itibaren özellikle kız çocukları olmak üzere tüm çocukların cinsel istismar ile ilgili bilgilendirilmesi ve böyle bir istismara uğradıklarında yardım alabilecekleri merkezlerin oluşturulması önemlidir. Bu konuda Türkiye'de en çok cinsel istismar olan İstanbul'un büyük şehir belediyesinde bir komisyon kurulması, devamla komisyonun bu merkezlerin kurulmasına öncülük etmesi gereklidir. 

Hükümet gerekli düzenlemeleri acilen yapmalı, bu suçlara en büyük cezalar verilmelidir
İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir konuşmasının sonunda; "Kadına ve çocuğa yapılan cinsel istismar ülkemizin ciddi sorunudur. Bu sorunu görmezden gelmeye çalışmak; Sayın Bakanın dediği gibi "bir kereden bir şey olmaz" demek, Sayın AKP Bursa vekilinin dediği gibi "bu kadar büyütmeye gerek yok" demek, sorunu çözmez.  Bu kadar büyütmeye gerek var beyefendi ve bir kereden bir şey olur hanımefendi! Dünya yıkılmalıdır, Türkiye ayağa kalkmalıdır! Son olarak; kişilerin bu konuda suçlanması, bu suçu işlediğine kesin ispat değildir. Mahkemeler bu konuda ceza verene kadar sanığın kişisel haklarını ihlal etmemek gereklidir. Çünkü maalesef ülkemizde suçlanmak kolay aklanmak zordur. Vatandaşlar merak etmesin, bu suç işlenmişse; mahkemeler çok ağır cezalar vermektedir. 2 gün sonra dışarı çıkacak gibi bir durum; gözlemlediğimiz kadarıyla yoktur. Bu konuda işi yargıya bırakmak en sağlıklı çözüm olacaktır. Hükümet gerekli düzenlemeleri acilen yapmalı, bu suçlara en büyük cezalar verilmelidir" dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık