Binali Yıldırım'ın Ataşehir Projeleri Belli Oldu

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın Ataşehir'e yönelik yapacağı projelerin detayları belli oldu.

Binali Yıldırım'ın Ataşehir Projeleri Belli Oldu
 • 09 Mart 2019, Cumartesi 12:59

opera ve konser salonu

Ataşehirliler Anadolu yakasının opera ve konser salonuna kavuşacak. Yaşayan İstanbul’un yeni adreslerinden biri de Ataşehir olacak.

KOLAY İSTANBUL

metro

Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattı:

Göztepe-Ataşehir-Ümraniye metro hattıyla, 13 km’lik mesafedeki 3 ilçe 19 dakikada birbirine bağlanacak. Finans Merkezi-Üsküdar arasındaki süre 24 dakika; AtakentÇekmeköy arasındaki süre 19.5 dakika; AtaşehirSirkeci arasındaki süre 29 dakika olacak.

kolay istanbul 1

ATAŞEHİR 2 YENİ METRO HATTINA KAVUŞACAK

Dudullu-Bostancı hatlarıyla Ataşehirliler de metro konforunu ve hızını yakalayacak

İstanbul’un metro ağı 518 kilometreye genişleyecek. Her 1.5 km’lik mesafede bir raylı sistem durağı yapacak ve 12 milyon İstanbullunun metro kullanmasını sağlayacağız. İlçemize ulaşacak 2 yeni hatla Ataşehirliler de ulaşımda metro kolaylığına kavuşacak.

kolay istanbul 2

Dudullu-Bostancı metro hattı:

Dudullu-Bostancı metro hattıyla 14.30 km’lik mesafedeki 3 ilçe 21 dakikada birbirine bağlanacak. Böylece Küçükbakkalköy-Kadıköy arası 19 dakika; KayışdağıÇekmeköy arası 15.5 dakika; İMES-Üsküdar arası 30.5 dakikada kat edilebilecek.

Göztepe-Bostancı arası tünel ile birleşiyor

Göztepe ve Bostancı arasına inşa edilecek tünelle Ataşehirliler gitmek istedikleri yere daha hızlı ulaşacak. Toplamda 10.2 km uzunluğundaki tünelle birlikte Göztepe-Bostancı arasında alternatif bir güzergah kurulacak. Bu güzergah sayesinde Ataşehirli vatandaşların trafikte harcadıkları zaman azalacak.

kolay istanbul 3

Ataşehir’e 6 bin 250 araçlık otopark

kolay otopark

Yeni açacağımız katlı ve zemin altı otoparklarla Ataşehir’de güvenli araç park etme sorunu çözülecek. Sokak ve kaldırımlara park etmiş araç görüntüleri tarih olacak. İşte o otoparklar:

 • Barbaros mahallesi 3332 ada 23 parsel okul ve 336 araçlık zemin altı otopark
 • Barbaros mahallesi 3347 ada 2 parsel okul ve 632 araçlık zemin altı otopark
 • Değirmenyolu caddesi 390 araçlık zemin altı otopark
 • Mevlana mahallesi spor tesisi ve 349 araçlık zemin altı otopark
 • Ataşehir Mevlana mahallesi 200 araçlık zemin altı otopark
 • Alpkaya caddesi 200 araçlık zemin altı otopark
 • Atatürk caddesi 300 araçlık zemin altı otopark
  Bostancı Köprüsü yanı 471 araçlık katlı otopark
 • Çayır caddesi 200 araçlık zemin altı otopark
 • Ebedi sokak 150 araçlık zemin altı otopark
 • Gazi Atatürk caddesi 250 araçlık zemin altı otopark
 • Hacı Bekir caddesi 150 araçlık zemin altı otopark
 • İçerenköy mahallesi 3259 ada 12 parselde yüzme havuzu, dini tesis 522 araçlık zemin altı otopark
 • Kayışdağı caddesi 250 araçlık zemin altı otopark
 • Leylaklar sokak 200 araçlık zemin altı otopark
 • Mor Menekşe sokak 150 araçlık zemin altı otopark
 • Nasır caddesi 400 araçlık katlı otopark
 • Özyurt sokak 150 araçlık zemin altı otopark
 • Şehit Erkan Geçgel sokak 250 araçlık zemin altı otopark
 • Şenol sokak 100 araçlık zemin altı otopark
 • Tavus sokak 200 araçlık zemin altı otopark
 • Yeşil sokak 200 araçlık zemin altı otopark
 • Zaloğlu caddesi 200 araçlık zemin altı otopark

kolay istanbul 4

Yeni yol ve kavşaklar trafiği azaltacak

Ataşehir’i komşu ilçelere ve İstanbul’un merkezine daha hızlı daha güvenli biçimde birbirine bağlamak amacıyla metro dışında yol genişletme ve asfaltlama çalışmalarıyla kavşak düzenlemelerini de gerçekleştireceğiz. İşte yapacaklarımız;

 • Turgut Özal Bulvarı-Ahmet Yesevi Caddesi-Dereboyu Caddesi kesişimi yol ve kavşak düzenlemesi
 • D-100 Kozyatağı kavşağı mevkii, Kayışdağı Caddesi-D-100 bağlantıları yol ve kavşak düzenlemesi
 • Sancaktar Sokak bağlantısı Ayvacık Deresi üzeri karayolu köprüsü yapımı
 • Kayışdağı Caddesi–Dudullu Caddesi kesişimi geometrik düzenleme ve sinyalizasyon yapımı
 • Tem Bağlantı yolu yanyol ve altgeçit düzenlemesi
 • İmes Kavşağı ile Sancaktepe Samandıra köprülü kavşağı arası Tem Kuzey-Güney yan yolları düzenlemesi
 • Şehitler Köprüsü–Çamlıca Gişeler Arası O1–O4 TEM otoyolu düzenlemesi
 • Bostancı Tünel Caddesi–Kayışdağı Caddesi arası bağlantısı yol ve kavşak yapımı
 • Necip Fazıl Bulvarı-Aksekili Mehmet Uslu CaddesiBaraj Yolu kesişimi kavşak yapımı
 • Şenol Güneş Bulvarı yol ve kavşak düzenlemesi

kolay istanbul 4

10.3 km’lik bisiklet yolu

Ataşehir’e toplamda 10.3 km uzunluğunda bisiklet yolu inşa edilecek. Millet Bahçeleri, Park 200’ler ve Yeşil Koridorlar ile birbirlerine bağlanan bisiklet yollarında Ataşehirliler, doğayla iç içe ve kesintisiz bir şekilde pedal çevirmenin keyfini sürecek.

Yeşil Koridor Ataşehir’den geçecek

yesil istanbul 1

İstanbul genelinde kuzeyde yer alan ormanlarla güneydeki sahil şeridini birleştirecek olan “Yeşil Koridorlar” projesiyle Ataşehir de şehrin bütününe yayılan “Yeşil Ağ”a dahil olacak

Kadıköy-Ümraniye koridoru: 31 km’lik kesintisiz doğa

Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’ndan başlayıp, Kurbağalıdere aksı boyunca ilerleyen ve Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son bulacak olan KadıköyÜmraniye koridoru, toplamda 4 milyon 935 bin 549 m²’lik bir alanda oluşturulacak. İstanbul’a 2 milyon 883 bin 731 m² yeşil alan kazandıran koridor, Ataşehir’de Yenisahra, Örnek, Barbaros, Mustafa Kemal, Ferhatpaşa, Yeniçamlıca, Mevlana, Yenişehir ve Atatürk mahallerini birbirine bağlayacak. 31 km uzunluğundaki koridorla Ataşehir 558 bin 272 m²’lik yeşil alan kazanacak, 9 mahalle de kesintisiz yaya ve bisiklet yollarına ulaşım sağlanacak.

Ataşehirliler Millet Bahçeleri, Semt Parkları, Park 200 projesi ve bisiklet yollarıyla entegre olan, kent ormanları ve mesire alanlarıyla bütünleşen Yeşil Koridorlar sayesinde kesintisiz yeşil alanlara kavuşacak. İlçeyi İstanbul’un geneline bağlayan Yeşil Ağ sistemiyle vatandaşlarımız yeşilden hiç ayrılmadan, önleri binalar ve yollarla kesilmeden, engelsiz bir Ataşehir ve İstanbul turuna çıkabilecek.

yesil istanbul 2

Ataşehirliler şehir teraslarında buluşacak

‘Yeşil İstanbul’ projesinin en önemli ayaklarından olan şehir terasları Ataşehir’e de yapılacak

Şerifali, Barbaros, Esenkent ve Bostancı mahalleleri şehir teraslarıyla bir yandan ulaşım hatlarının, yolların böldüğü ilçe ve mahalleler arasındaki bağlantı alanları artacak diğer taraftan da halkımızın sosyalleşmesi sağlanacak.

Ulaşımda kaliteli aktarma

İlçe sakinleri için yeni ve farklı sosyal alanlar oluşturacak şehir teraslarıyla hem İstanbullular yaya ve bisikletli ulaşımda ulaşımda kaliteli bir geçiş yapabilecek hem de yeşil ağların bütünlüğü korunacak.

yesil istanbul 3

park 200

Ataşehir gümrüğü taşınacak Millet Bahçesi olacak

İstanbul’un tüm ilçelerinde olduğu gibi Ataşehir de millet Bahçesi’ne kavuşacak. Vatandaşlar günün yorgunluğunu ve stresini, Millet Bahçesi’nde atacak, aileleri ve sevdikleriyle birlikte huzurlu ve keyifli zamanlar geçirecek. İçerenköy gümrük alanında oluşturulacak olan Millet Bahçesi’nde spor alanları, kıraathaneler, açık hava sineması, sergi alanları, amfi tiyatro, yürüyüş yolları, gölet, süs havuzu, otoparklar, kent meydanı ve rekreasyon alanları bulunacak.

yesil istanbul 4

Yeni mesire alanı yapılacak

Ataşehir’de oluşturulacak olan mesire alanıyla İstanbul’un dört bir yanında ulaşımı son derece kolay ormanlarımız ve mesire alanlarımız yaygınlaşacak. “Yeşil İstanbul” yeni döneme yeni ormanları ve mesire alanlarıyla da damgasını vuracak.

yesil istanbul 5

YAŞAYAN İSTANBUL

yasayan istanbul 1

Ataşehir’e opera ve konser salonu

Sanatla yakından ilgili Ataşehir sakinlerini çok mutlu edecek bir projeye imza atacağız. Ataşehir’e yeni opera ve konser salonu inşa edeceğiz. Halkımızın kültürel yaşamına katkıda bulunacak olan opera ve konser salonuyla Anadolu yakasında yaşayanlar sanat dolu saatler geçirebilecek.

7’de 77’ye bilim merkezi

Ataşehir’e kurulacak bilim merkeziyle bilgiye ulaşmak çok daha kolay olacak. Vatandaşlarımızın teknolojik gelişmeleri yakından takip edebileceği etkinliklerle bilim ve teknoloji anlaşılabilir, ulaşılır hale gelecek. İstanbullular, astronomlar eşliğinde ay ve gezegen gözlemleri yapabilecek. Dönemsel atölye çalışmaları ve her yaşa uygun eğitim programları uygulanarak bilim sevdirilecek.

yasayan istanbul 2

yasayan istanbul 3

Millet Kıraathanesi kültür yuvası olacak

İstanbul genelinde açılacak Millet Kıraathaneleri’nden biri de Ataşehir’e kurulacak. Böylece Milli kültürümüze ait kıraathane geleneği, ilçemizde de yeniden canlanacak. Sesli çalışma alanları ve kafeteryalarıyla Millet Kıraathanesi ilçenin yeni buluşma mekanı haline gelecek. Söyleşi ve konferans salonlarıyla her yaştan genç okumak, ders çalışmak, araştırmak ve sosyalleşmek için Ataşehir Millet Kıraathanesi’nde buluşacak.

 

DİNAMİK İSTANBUL

dinamik istanbul 1

Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacak, ruh ve bedenlerini güçlendirecek sportif etkinlikleri desteklemek amacıyla Ataşehir’e yüzme havuzlu spor kompleksleri açacağız. İşte o tesisler:

Esatpaşa Spor Tesisi Ve Yüzme Havuzu:

Esatpaşa’da 42 bin m² inşaat alanına yayılan tesis bünyesinde tam olimpik yüzme havuzu, çırpınma havuzu, soyunma odaları, ofisler, seyirci fuayesi, 750 kişilik seyirci tribünü, toplantı salonları, mescid, sporcu fuayesi, hakem odaları, futbol sahası yer alacak. Ayrıca yapılacak 255 araçlık kapalı otopark sayesinde de tesise araçlarıyla gelen vatandaşlarımız park sorunu yaşamayacak.

İçerenköy Spor Tesisi ve Yüzme Havuzu:

46 bin 982 m²’lik alana inşa edilecek ve 4 kattan oluşacak olan spor kompleksinde 522 araçlık otopark, yüzme havuzu ve soyunma odaları, Türk hamamı, buhar odası, sauna, fitness salonu, halı saha, 700 kişilik tribün, eğitmen odaları, kafe, vitamin bar, ofisler, mescit, teknik alanlar, takımlar için soyunma odaları, hakem odaları, ilk yardım odası bulunacak.

Mevlana Spor Tesisi:

Mevlana spor tesisinde futbol sahası, 762 kişilik tribün, basketbol, tenis ve minder sporları için salonlar barındıracak. 8 bin 260 m2’lik alanda yapılacak olan tesiste ayrıca 350 araç kapasiteli zemin altı otopark inşa edilecek.

Okullara Spor Salonu

Gençlerimize sporu sevdirmek, sağlıklı yaşamalarını sağlamak için Ataşehir’deki bazı okullara da spor salonları inşa edilecek. Spor salonlarına kavuşacak okullarımız şöyle:

 • İbrahim Müteferrika Matbaacılık Lisesi
 • Piri Reis Ortaokulu
 • Ataşehir Anadolu Lisesi
 • Ataşehir Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu
 • Halil Atamavcı Ortaokulu

Ataşehir’e buz pisti

Ataşehir’de yapılacak buz pisti, yaz ve kış aylarında kapalı alan aktivitesi arayan İstanbullular için alternatif bir eğlence mekanı olacak. Ataşehirliler, “Kolay İstanbul” projeleriyle trafikten kazanacakları zamanı aileleriyle birlikte buz pistinde değerlendirebilecek.

dinamik istanbul 2

Çocuklarımız için39 İlçede Dene-Yap ve Çocuk Atölyeleri

39 İlçede Dene-Yap ve Çocuk Atölyeleri

Çağımızın gerektirdiği teknolojik ilerleme yakından takip ediliyor. Bu noktadaki ihtiyaçları karşılamak için Zeytinburnu’nda bilim, teknoloji ve ar-ge alanlarındaki ihtiyacı karşılayacak projeler üretilecek. 39 İlçede Dene-Yap Atölyesi Projesi çerçevesinde kurulacak Dene-Yap Atölyesi dahilinde üniversiteli ve liseli gençler bir araya gelecek.

Kadınların iş gücüne katılımı için çocuk yuvaları

İstanbul’un 300 mahallesine yapılması öngörülen 955 kreşten Ataşehirli çalışan aileler de faydalanacak. Bu çocuk yuvalarıyla kadınlarımızın iş gücüne katılımı sağlanacak. Ataşehir’de Kayışdağı, Ferhatpaşa, Örnek, Mustafa Kemal, Aşıkveysel, Mimar Sinan, Yenisahra ve Fetih mahallelerine kreş açılacak.

39 İlçede Dene-Yap ve Çocuk Atölyeleri

Oyuncak Kütüphaneleri

Çocuklar sosyalleşsin, oyuncaklar paylaşılsın, eğitsel oyuncaklara her çocuk ulaşsın diye oyuncak kütüphaneleri kuruyoruz.

herkes icin istanbul 4

herkes icin istabul 5

Evde Bakım Hizmetleri

Evinde yalnız yaşayan İstanbullu bize emanet. Ev temizliğinden, sağlık kontrolüne kadar evinde yalnız yaşayan her İstanbullunun bakım sorumluluğu bize ait olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin evde bakım hizmetleri hastalardan, yaşlılara tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

herkes icin istanbul 6

Aktif Yaşlanma

Yaşlı veya yaşlılık sürecinde olan emekli, çalışan, çalışmayan, ev hanımlarına hem gelir sağlayacak hem de eğitim ve sosyalleşme imkanı sunacak bir sistem hazırladık. İkinci Bahar var. “Eğitim al, çalış, buluş etkinliklerine katıl.” Sanat, zanaat, spor elçiliği, eğitim ve etkinlik imkanları sunulacak.

 

Yaşlı Atölyeleri

herkes icin istanbul 7

Yaşlısına bakan vefalı İstanbulluların yükünü hafifletiyoruz. “İşin çıktığında; sorumlusu olduğun yaşlıyı bırak, kendine zaman ayır.” 39 İlçede kurulacak merkezlerde gün içi kurslar, dinletiler, sağlık kontrolleri, ahşap boyama, tesbih, ebru gibi imkanlar sağlanacak.

Kadınların istihdamına destek projesi

Kadınların istihdamına destek projesi

Binlerce kadın, ev işlerinde gündelik çalışıyor veya iş arıyor. Binlerce aile ise evinde güvenilir yardımcı arıyor. Eğiteceğimiz binlerce kadın yardımcı çalışan çocuklu ailelerle elele olacak. Anneler açacağımız kreşlere çocuklarını güvenle emanet ederek iş gücüne katılabilecek.

Ebeveynlik Okulu | Büyükşehir yanınızda olacak

Kadınların istihdamına destek projesi

İstanbul'da her yıl 260 bin çocuk dünyaya geliyor. Şehrimizin yeni üyeleri için onlar dünyaya gelmeden bu heyecanı aileleriyle paylaşıyoruz. Anne-babalık sürecine doğru hazırlık için gebelik sürecinde ve doğum sonrasında eğitim programlarımızla o mutlu günlere birlikte hazırlanacağız.

 

Darülaceze Fizik Tedavi ve Tıp Merkezi açılacak

herkes icin istanbul 1

Ataşehir’e yaşlılarımız için yeni ve büyük bir merkez inşa ediyoruz. Darülaceze Fizik Tedavi ve Tıp Merkezi Birimi’nde yaşlı ve kimsesiz vatandaşlarımızın modern teknikler ve çağa uygun koşullarla destek ve bakım almaları sağlanacak. Fizik, tedavi, rehabilitasyon, radyoloji, laboratuvar ve acil birimlerini kapsayacak olan merkezde, yatılı hastalar ve yakınları için 19 adet apart inşa edilecek. 4 bin 140 m²’lik alanda yapılacak olan Darülaceze Fizik Tedavi Ve Tıp Merkezi, 170 araçlık kapalı otoparka sahip olacak.

Huzurlu Yaşam Evleri

Yalnız kalmış yaşlılarımız için tesislerimizi artırıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon, radyoloji, laboratuvar, acil gibi hizmetler bu merkezlerde yatılı hastalarımız için servis verecek.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık