Ataşehirli isimler Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı'na katıldı

İstanbul Valiliği tarafından “Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı” yapıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan toplantı; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ilçe kaymakamları, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, eğitim, sağlık ve diğer paydaşlar ile mahalle muhtarlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ataşehirli isimler Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı'na katıldı
  • 16 Ocak 2019, Çarşamba 15:53

Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş'ın yanısıra Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ve Ataşehir Mahalle muhtarları katıldı.

Vali Ali Yerlikaya davetlilere hitaben yaptığı konuşmasında, uyuşturucuyla mücadelenin sadece güvenlik görevlilerinin veya kamu kuruluşlarının işi olmadığını, toplumun tam bir dayanışma ve seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bölücü terör örgütü PKK'nın ana finansman kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu dile getiren Vali Yerlikaya , "Terör ve uyuşturucu her zaman iç içe olmuştur. Türkiye, jeopolitik konumu nedeniyle uyuşturucu kaçakçılığında transit ülke konumundadır.

Son yıllarda bilhassa sentetik uyuşturucular konusunda ülkemiz hedef alındı. Dünyada ve ülkemizde özellikle gençler arasında yayılma eğilimine giren bu soruna karşı toplumsal duyarlılığımız arttı." diye konuştu.

Uyuşturucu problemini ortadan kaldırmanın temelinde "arzı önlemek" olduğuna işaret eden Vali Yerlikaya; adli, hukuki, sosyal ve sağlık yansımaları olan çok boyutlu bir halk sağlığı problemine karşı Türkiye'de ve İstanbul'da üst düzeyde çok paydaşlı bir mücadele anlayışının hayata geçirildiğine değindi.

Vali Yerlikaya, 2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi'nin hayata geçirildiğini, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi'nde "toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmak" ifadesiyle nihai hedeflerin belirlendiğini hatırlatarak, İstanbul'da Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Kurulu oluşturulduğunu söyledi.

Uyuşturucu ile mücadelede İstanbul'da önemli mesafeler alındığının altını çizen Yerlikaya,
"2016'da narkotik olay sayısı 20 bin 406 iken, 2018'de 46 bin 153'e ulaşmış.

Sahaya baskı uygulamışız, bu artmış. Şüpheli şahıs işlem sayısı, bu olaylarda ele geçen şüpheli sayısı 2016'da 30 bin 695 iken, 2018'de 64 bin 315'e ulaşmış.

2016'da 2 bin 843 kişi tutuklanmış, 2018'de bu rakam 6 bin 110 olmuş. 2016'da 6 bin 852 kilogram uyuşturucu madde, 2018'de 11 bin 913 kilogram uyuşturucu madde ele geçirilmiş.

Uyuşturucu hap adet olarak 2016'da 1,3 milyon iken, 2018'de yaklaşık 6,9 milyon olmuş.

Bunlara ilaveten 2018'de İstanbul'daki tüm gümrük kapılarında 148 milyon lira değerinde 1 ton 36 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi.

Bu kapsamda 99 vatandaş hakkında adli işlem yapıldı. Bugün itibariyle İstanbul'daki ceza infaz kurumlarında bulunan 36 bin 597 hükümlü ve tutuklunun yüzde 25'i (9 bin 145) uyuşturucu suçlusudur." şeklinde konuştu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da resmi ve özel ilk ve orta öğretimde 6 bin 314 okul, 2 milyon 741 bin 423 öğrenci olduğunu kaydederek, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2016 sonunda yapılan iş birliği protokolü uyarınca Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ne (MOBESE) 196 okulun dâhil edildiğini, 204 okulun ihale sürecinin tamamlanmasıyla 400 okulun da sisteme dâhil olacağını anlattı.

2018-2019 eğitim-öğretim döneminde İŞKUR tarafından 2 bin 55 özel güvenlik kadrosu verildiğini ve bunların yüzde 70'inin görevlerine başladığını dile getiren Vali Yerlikaya, riskli kategoride yer alan okulların idarecileriyle irtibatlı olmak üzere 450 polis görevlendirildiğini belirtti.

Vali Yerlikaya, 2018'de İstanbul'da AMATEM merkezlerinin 70 bin 808, ÇEMATEM merkezlerinin 6 bin 36 poliklinik başvurusu kabul ettiğine dikkati çekerek, "Bu hizmetiyle AMATEM merkezlerimiz ülkemiz madde bağımlılığı tedavisinin yüzde 26,49'unu,ÇEMATEM merkezlerimiz de yüzde 57,32'sini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl AMATEM merkezlerimiz 2 bin 854, ÇEMATEM merkezlerimiz 343 hastayı yataklı tedavi etmek suretiyle uyuşturucudan arındırdı. AMATEM merkezlerimizin Türkiye arındırma hizmeti içerisindeki payı yüzde 18,09, ÇEMATEM merkezlerimizin payı yüzde 41,68 oldu.

Denetimli serbestlikte, 37 bin 972 madde bağımlısına hastanelerimizde poliklinik hizmeti verilmiş, adli psikiyatri servisinde 377 bağımlı gözlem amaçlı hastaneye yatırıldı.

Denetimli serbestlikle yatırılanların oranı Türkiye toplamının yüzde 21,19'u, adli psikiyatri servisine yatırılanların oranı yüzde 45,58'ini oluşturmaktadır." diye konuştu.

İçişleri Bakanlığının Uyuşturucu ile Mücadele Aplikasyonu'na (UYUMA) değinen Yerlikaya,
"Uyuşturucuyla mücadelede ihbar mekanizmasını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni bir yöntem yakın zaman önce faaliyete geçti.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, gerekli bilgileri girerek sisteme kaydolacak.
Uyuşturucu satışı ve kullanımıyla ilgili herhangi bir olay gözlendiğinde bunu çok kısa sürede yetkili mercilere iletebilecekler.

Hemen elimizin altındaki telefonla şahit olduğumuz bir vakayı anında güvenlik güçlerimize bildirme imkânına kavuşmuş oluyoruz.
Bu mücadele hep birlikte gören gözler, işiten kulaklar ve söyleyen diller olmamıza imkân sağlıyor.” dedi.

Yerlikaya, her buluşmada kamera, MOBESE talepleri geldiğini ifade ederek, "Bunları imkânlar, fırsatlar dâhilinde artırmak da bizim hedefimiz. 
Ama 959 muhtarımız ve 15 milyon hemşehrimiz bu mobil uygulamayla aslında, teşbihte hata olmasın bir MOBESE hizmeti veriyor ve onların kişi mahremiyetini de biz burada muhafaza ediyoruz.

İhbar, hatırlatmak, uyarmak sizden; çalışmak güvenlik güçlerimizden, bizden." dedi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mücahit Öztürk de 21. yüzyılda tüm ülkelerde toplumları yok etmeye yönelik en büyük çabaların terörizm ve uyuşturucu madde bağımlılığı üzerinden yürüdüğüne değinerek, "Kaynak açısından birbirlerini besleyen ama hedefleri insanlığı yok etme olan bu iki temel düşmanla mücadelede o ülkenin bütün fertlerinin, kamunun, sivil toplum kuruluşlarının, hepimizin çok önemli görevleri var." dedi.

Başkan Öztürk, 1920'de İstanbul işgal edilmeye çalışılırken, bu büyük projeyi gören Türk aydınlarının Yeşilay’ı kurarak, "Biz, neslimizi ve geleceğimizi her türlü bağımlılıklara karşı koruyacak, bu önlemi alacak ve bunun mücadelesini vereceğiz." dediklerini aktardı.

Başkan Öztürk, söz konusu mücadelenin insanlık tarihinde eski bir mücadele olduğunu dile getirerek, "Uyuşturucunun aynı zamanda savaş malzemesi gibi kullanıldığı dünyada daha uyanık, daha tedbirli, daha kararlı olmamız gerekiyor. Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak iki alanda mücadelemizi sürdürüyoruz.

Biri; gençlerimizin ve çocuklarımızın bağımlılık yapıcı maddelere ve olaylara karşı dirençli olmalarını sağlamak; ikincisi ise rehabilitasyon ve psikososyal destek faaliyetleri. İstanbul'daki muhtarların bir kısmıyla çalışmaya başladık, devam edeceğiz.

Önce aile çocuklarına sahip çıkacak, mahalle çocuğuna sahip çıkacak, daha sonra okulda bu zihniyeti çocuklarımıza öğreteceğiz ve son olarak da toplumun tüm katmanlarında işbirliğiyle bu mücadeleyi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı; İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı “Uyuşturucu ile Mücadele” sunumu, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Yeşilay Cemiyeti ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü sunumuyla sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık