Ataşehir Belediye Meclisi'nde Şubat Ayı İlk Toplantısında Tansiyon Yükseldi

Ataşehir Belediye Meclisi Şubat ayının ilk meclis gündemi hareketli ve tansiyonun yükselmesi ile tamamlandı.

Ataşehir Belediye Meclisi'nde Şubat Ayı İlk Toplantısında Tansiyon Yükseldi
  • 04 Şubat 2019, Pazartesi 12:39

Şubat ayının ilk toplantısı CHP Grup sözcüsü Sadi Özata'nın; 31 Mart Yerel Seçimler çalışmaları nedeniyle meclis toplantılarının pazartesi ve perşembe yapılması teklifi ile başladı. Teklif her iki parti grubunca ve bağımsız meclis üyesi Namık Sürmen'in oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerine geçmeden önce söz alan CHP Meclis Üyesi Süleyman Karadağ’ı Dumankaya’nın bulunduğu bölgede kişiye özel imar açıldığını hatta Kurbağalı Dere’nin yatağının değiştirildiğini iddia ederek şunları söyledi.

“SANCAKTEPE BELEDİYE BAŞKANI BİZE OLAN BORCUNU ÖDESİN”
Ataşehir Belediyesi hiçbir şey yapmadı eleştirilerine cevap veren Süleyman Karadağ ; “Bu belediye hiçbir şey yapmamışsa, otopark, galeri, kurban yeri olarak 1 milyon metre kare kamuya ait alanı aldı Ataşehirlilerin çocukların hizmetine sundu. Hiçbir şey yamamışa da 1 metre kare yeri imara açmadı. Ferhatpaşa’da 30 senede yapılmayan hizmeti yaptı Belediye. Sancaktepe Belediye Başkanı bize olan borcunu ödesin. Ferhatpaşa’ya daha fazla hizmet yapalım” dedi.

“GÖTÜRÜLÜR DE BU KADAR MI GÖTÜRÜLÜR?”
Süleyman Karadağ, özel planla dere yatağı değiştirilerek yapılan projenin özel hastane projesi olduğunu belirterek; “Neresinden bakarsanız bakın; bu proje pis kokuyor. Yani o dereden de kötü kokuyor. 10 dönüm yer 20 dönüme çıkmış. Götürülür de bu kadar mı götürülür?  20 metre Dere koruma bandında kalan vatandaşların evini yıkarken, burada koruma bandı kuralına uymuyorsunuz” diye konuştu.

“DEREYİ ARSAYA KATARAK YAPAMAZSINIZ”
Toplantı başında gündem dışı söz alan CHP’li Meclis üyesi Süleyman Karadağ, mevzuata uygun bulmadığı vurgulanan plan değişikliği ile Kurbağalı Dere yatağının değiştirilerek Ataşehir Belediyesi’ne ait olduğunu iddia ettiği arazinin de katılarak planda öngörülen bir özel sağlık tesisi projesinde haksız imar kazanımı sağlandığını iddia etti. Karadağ, uzun süredir beklenen, bir İBB tarafında verilmeyen Ataşehir ’in imar planlarını hatırlatarak, dere yatağının da değiştirildiği özel planın çıkarılmasının Ataşehir halkına kazanımı ve kamu yararının neresinde yer aldığı açıklamaların yapılması gereğinin altını çizerek; “Bu plan kamu yararı olmayan, özele hizmet veren, paralı hizmet veren bir hastane projesidir. Elbette özel hastane yatırımları Ataşehir’de yapılsın. Nasıl yapılsın? Arsanız kadar yatırım yaparsınız. Kamunun malını alarak, dere yatağını değiştirerek, dereyi, arsaya katarak yapamazsınız” dedi.

"KENTE İHANET DEVAM EDİYOR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ”Bu kente İhanet ettik” sözlerin hatırlatan Süleyman Karadağ, kente ihanetin devam ettiğini, kürsüden bazı belgeleri de göstererek; “Burada bir dere ıslah çalışması yapılıyor. Dere yüz yıldır doğal yatağında akıyor. 49 ada 3 parsel ile 51 ada 1 parselin sıfırından geçerken, E5’e kadar götürmüşler. Hazinenin yeri olan 2 bin metrekare de katılarak, derenin de üzeri kapatılarak, Hastane projesi E5’e sıfır oluyor” İddialarında bulundu.

“ŞÜPHENİZ VARSA DAVA AÇARSINIZ”
Süleyman Karadağ’ın iddialarına cevap vermek için söz alan Ak Parti Meclis Grup Başkanı M.Cevat Arzık, Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan’ı eleştirerek, Süleyman Karadağ’ın kürsüde konuşmanın danışıklı bir dövüş olarak nitelendirerek; “Meclis başkanı her hangi bir siyasi partiyi gözetmeksizin Meclisi yönetmesi lazım. Süleyman Bey arkadaşımız kürsüde Ataşehir Belediyesi ile ilgili 10 yılda sanki çok şeyler yapılmış gibi bir algı oluşturmaya çalıştı. Biz bütçede ve faaliyet raporunda yapılanları yapılmayanları sıraladık. Son toplantılar olduğu için kürsü herkese açık deniyorsa, Perşembe günü yapılmış ve yapılmamış olanları, hatta basında çıkan haberler ile ilgili söz söylemediğimiz Başkanla ilgili söz alabiliriz. Siyaset yapılacaksa biz en iyisini yaparız. Siz de haksız, hukuksuz bir şeyler varsa Süleyman Karadağ olarak dava açarsınız, olur biter. Diğer yandan Dere güzergâhı değişikliği teknik bir konudur. Şüpheniz varsa dava açarsınız. Bizde sonucu hep birlikte görürüz. 10 yıldır görev yaptığım sürede arkadaşlarımla birlikte doğru işlerin yanında, yanlış uygulamaların da karşısında olduk. Sizi bütün park alanlarını kaçak inşaatlarla doldurdunuz” iddialarında bulundu.

"YENİSAHRA VE BARBAROS PLANLARI İBB’DEN ŞUBAT AYINDA ÇIKACAK"
Arzık; “Seçimin sathı burası değil. Seçimin sathı sokaklardır. Sayın İsmail Erdem ile çeşitli görüşmeler yapıldı. Hazırlıklar tamamlandı. Eğer yetişebilirse Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin 1/ 5 binlik ve 1/ binlik planları İBB Meclisinden Şubat ayında çıkacak” diye konuştu.

“İNSAN ODAKLI BİR İLÇE YARATTIK”
M. Cevat Arzık’ın iddialarına cevap vermek için söz alan Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, insan odaklı bir ilçe yarattıklarını söyleyerek;  “Açılışını yapmadığımız, hizmete aldığımız Pazar alanı var. Meclis üyelerimizin ilçe sınırlarında kendi sahalarında çalışmaları var. Süleyman arkadaşımız da meclis üyesi olarak yasal hakkını kullanıp yapılan bir takım işlerin ranta kurban gitmesi açısından gündeme getirip ifade etmek istedi. Meclis üyelerini bilgilendirme açısından doğrusunu söyledi. Kendisine teşekkür ediyorum”  dedi.

“HANGİ SIFATLA BÜYÜKŞEHİRLE GÖRÜŞMÜŞ?”
Başkanvekili Yılmaz konuşmasının sonunda;  “Yenisahra Barbaros planları 10 senedir bu meclise geliyor geri gidiyor. Yerel mahkemede Mimarlar Odası tarafından dava açılmış. Dava kabul ediliyor. Yazıl görüş bildirilmemiş olması nedeniyle planların iptaline karar veriliyor. Planla ilgili karar bize de geldi. Hiç kimse Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşayan vatandaşları mağdur etme hakkına sahip değil. İsmail Erdem arkadaşımız görüşmüş. Bu aday arkadaşımız bilmiyorum hangi sıfatla Büyükşehirle görüşmüş? Nasıl bir ifade kullanmış? Anlamış değilim”şeklinde ifade etti.

Gündem dışı konuşmalardan sonra 5 teklif maddesi ilgili komisyonlara, 1 raporda geldiğ şekliyle oylanarak oybirliği ile kabul edildi. Meclis 1 Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan, gündemde görüşülecek madde kalmadığından 7 Şubat Perşembe günü Saat 17.00’da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

 

Editör:
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık